Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Jeszcze więcej pieniędzy dla TVP. Nowy rząd Morawieckiego ma plan
Irmina Jach
Irmina Jach 27.11.2023 16:40

Jeszcze więcej pieniędzy dla TVP. Nowy rząd Morawieckiego ma plan

Danuta Holecka TVP
Screen z "Wiadomości" prod. TVP

TVP może liczyć nie na dwa, ale ponad trzy miliardy złotych z budżetu państwa - donosi Interia. Szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański lada dzień ma złożyć w tej sprawie stosowny wniosek. Jego rozpatrzeniem zajmie się rząd Mateusza Morawieckiego.

TVP z ogromnymi dotacjami od państwa

TVP od 2020 roku może liczyć na hojne dotacje z budżetu państwa. Stacji przysługują około dwa miliardy złotych z tytułu tzw. rekompensaty abonamentowej. Rada Mediów Narodowych uznała jednak, że to zbyt mało. Interia donosi, że Krzysztof Czabański zamierza zawnioskować o zwiększenie kwoty rekompensaty dla TVP i Polskiego Radia do 3,03 mld złotych.

- Żeby móc realizować wszystkie zadania, jakie wynikają dla mediów publicznych z Karty Powinności, kwota rekompensaty musi zostać zwiększona. Zostałem upoważniony do przeprowadzenia rozmów w tej sprawie z nowym rządem - mówił w rozmowie z portalem. Szef Rady Mediów Narodowych, zapowiadając rozpoczęcie rozmów, miał na myśli rząd Mateusza Morawieckiego. 

Zniżka na zakupy dla seniorów, skorzystały już miliony. Ten sklep warto odwiedzić

TVP z wielkimi zmianami

TVP przejdzie także inne zmiany. W poniedziałek 27 listopada Wirtualna Polska informowała, że Rada Mediów Narodowych zatwierdziła wniosek ministra kultury Piotra Glińskiego o dokonanie zmian w statutach TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej.

Z pisma wynika, że w razie likwidacji stacji, likwidatorami mają być członkowie zarządów spółek. Z ustaleń dziennikarzy wynika, że w ten sposób rząd Prawa i Sprawiedliwości chce zablokować potencjalne działania Koalicji Obywatelskiej wobec TVP.

TVP oferuje dziennikarzom hojne pensje

Kilka tygodni temu Onet dotarł do umów prowadzących "Wiadomości" w TVP. Okazało się wówczas, że Danuta Holecka i Michał Adamczyk mogą liczyć na ogromne wynagrodzenia. Każdego miesiąca na ich konta ma spływać po 40-50 tys. zł plus VAT. To jednak nie wszystko - “twarze TVP” dostają również hojne dodatki.

- Dwoje najważniejszych prezenterów - Danuta Holecka oraz Michał Adamczyk - ma z TVP po dwie umowy. Z jednej strony są zatrudnieni jako osoby fizyczne, z relatywnie niewysoką gażą sięgającą w ostatnich latach 5-10 tys. zł. Ale prawdziwe frukta są gdzie indziej - Holecka i Adamczyk mają własne jednoosobowe firmy, z którymi TVP podpisuje dodatkowe umowy, znacznie bardziej lukratywne - donosił portal.

Od września 2020 roku majątek Danuty Holeckiej miał powiększyć się o niebagatelne 1,4 mln zł. W jej umowie miał znaleźć się zapis, że wraz z dodatkami finansowymi “łączna wartość umowy (…) nie przekroczy kwoty 2 072 550,00 zł”. Michał Adamczyk miał zainkasować 100 tys. zł mniej.

Źródło: Onet/Interia/WP