Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Jest projekt zmian w składkach ZUS. Przyczyną niebezpieczne pomysły
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 30.03.2023 16:39

Jest projekt zmian w składkach ZUS. Przyczyną niebezpieczne pomysły

Logo ZUS na murze
Domena publiczna

Pojawia się coraz więcej opinii osób uważających, iż reforma składek ZUS jest konieczna. Przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich, Marek Kowalski, poinformował w czwartek, że odpowiedni projekt już istnieje.

Projekt reformy składek ZUS

Jak jednak wynika z rozmowy Marka Kowalskiego z portalem Interia.pl, pomimo istnienia projektu, rząd się nim nie zainteresował. Ministerstwo Rozwoju i Technologii nie odpowiedziało na propozycję Federacji.

Federacja przygotowała odpowiedni projekt zmieniający składki ZUS. Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, prof. Gertruda Uścińska, wypowiadała się pozytywnie na jego temat.

Dobrowolne składki wywrócą system

Zdaniem Kowalskiego, którego wypowiedź podaje Interia.pl, projekt jest korzystny dla większości firm. O ile przedsiębiorcy nie powinni płacić składek jeżeli nie zarabiają, tak wprowadzenie dobrowolności “wywraca cały system”.

Jak powiedział Marek Kowalski dla Interii, powstanie komitetu obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej dot. dobrowolnych składek przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców jest oderwaniem od realiów. Uważa, że jeżeli przedsiębiorcy nie stać na składki do systemu publicznego, to na pewno nie stać go również na składki w systemie prywatnym.

Projekt FPP sprawiedliwy dla wszystkich

Przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich zaznaczył w wypowiedzi dla Interii, że projekt FPP jest bardziej sprawiedliwy dla wszystkich. Uzależnia bowiem wysokość składek od dochodu przedsiębiorcy.

W ten sposób, wraz ze spadkiem dochodów, w dół idzie również wysokość składki. Zaś w momencie, gdy dochodów nie ma w ogóle, przedsiębiorca nie musiałby płacić składek.