BiznesINFO.pl
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

9 Maja 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Podatki zdecydowanie zniechęcają do kontynuowania pracy w podeszłym wieku. Prawdziwą rewolucją w tym zakresie ma być Krajowy Plan Odbudowy (KPO). Znalazł się w nim zapis, którzy przewiduje, że na osoby w wieku emerytalnym będzie czekała ulga, która ma ich zachęcić do wykonywania obowiązków zawodowych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na jakie problemy systemu emerytalnego zwraca uwagę rząd w KPO

  • Które podatki miałyby zostać obniżone dla seniorów

  • Dla kogo kontynuowanie pracy będzie bardziej opłacalne niż emerytura

Niższe podatki dla seniorów aktywnych zawodowo. Czy KPO uzdrowi system emerytur?

Podatki mają być nie tylko elementem Nowego Ładu, lecz także Krajowego Planu Odbudowy, który stanowi podstawę sięgnięcia po środki z nowego unijnego Funduszu Odbudowy. Choć oficjalne założenia Nowego Ładu nadal pozostają w partyjnych kuluarach to pierwsze punkty KPO już zostały upublicznione.

Autorzy dokumentu, który trafił do Komisji Europejskiej, zwracają uwagę na dwa główne problemy, z którymi boryka się polski system emerytalny. Pierwszym z nich jest „relatywnie niski rzeczywisty wiek emerytalny”, a drugim - „stosunkowo niski poziom emerytur”. Rząd przekonuje, że krótki okres składkowy (35-40 lat) sprawia, że emerytura wypłacana przez ZUS jest zdecydowanie niższa niż ostatnie wynagrodzenie. Remedium na te problemy mają
być zmiany w obrębie podatków.

TVN24 podaje, że podstawowa modyfikacja to ulga podatkowa obejmująca osoby w wieku emerytalnym, które nadal pracują. W ten sposób rząd chce zachęcić kolejnych seniorów do pozostania na rynku pracy mimo sędziwego wieku.

Ulga tylko dla niektórych seniorów

Planowana reforma sprawi, że emerytura będzie dla części seniorów rozwiązaniem dużo mniej opłacalnym niż wykonywanie obowiązków zawodowych. W KPO rząd wymienia cztery główne aspekty zmian.

Pierwsza z nich to niższe podatki dla osób, które pracują mimo osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Przypomnijmy, że rząd PiS obniżył wiek emerytalny dla kobiet do 60 lat, a dla mężczyzn do 65 lat i konsekwentnie podkreśla, że tych progów modyfikować nie zamierza.

Druga zmiana to ulga w postaci procentowej obniżki podatku dochodowego. W KPO czytamy, że jej wysokość „zostanie wyliczona szczegółowo na etapie opracowywania reformy”. Już teraz rząd zaznacza, że wartość ulgi ma uwzględniać „realny poziom gwarantujący oddziaływania na indywidualne decyzje pracowników”.

Jednak ulga nie trafi do seniorów bezpośrednio. W trzecim obszarze zmian podatkowych rząd podkreśla bowiem, że ulga zostanie umieszczona na Indywidualnym Koncie Emerytalnym (IKE). Oznacza to, że pieniędzmi z ulgi będzie można zarządzać zapewne dopiero w momencie otrzymania emerytury.

Czwarty obszar ustanawia dość poważne ograniczenia. Rząd wskazuje w nim, że nie ma możliwości, aby senior pobierał ulgę i pracował, a jednocześnie na jego konto wpływała emerytura. Co więcej, niższe podatki i ulga mają przysługiwać tylko tym osobom, które mieszczą się w pierwszym progu podatkowym. Seniorzy z drugiego progu nie mogliby korzystać z ulgi.

Zmniejszone podatki to nie wszystko. Państwo zadba także o kompetencje Polaków

Ulga podatkowa to nie jedyny zachęta do kontynowania pracy, którą przygotowuje rząd. Drugi element KPO, który ma uzdrowić polski system emerytalny i podatkowy to opracowanie i przyjęcie polityki rozwoju kompetencji pracowników. W nowym zestawie rozwiązań rząd chce skupić się na podnoszeniu kwalifikacji osób w wieku 45/50+.

Kiedy zmiany miałyby wejść w życie? Rząd zaznacza, że przyjęcie zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, dzięki którym do seniorów trafi ulga, zaplanowano na I kwartał 2025 r. Z kolei opracowanie i przyjęcie Polityki Rozwoju Kompetencji Pracowników 50+ wraz z planem implementacji ma być ukończone do III kwartału 2022 r.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >