BiznesINFO.pl
Inflacja powyżej oczekiwań

Flickr.com/Narodowy Bank Polski

Dodruk pieniądza napędza inflację. Czy banknoty 500 zł będziemy niedługo traktować jak 50 zł?

8 Lipca 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Inflacja wystrzeliła ponad wszelakie przewidywania. Banknot pięciusetzłotowy, który kilka dni temu pojawił się w bankomatach jest symbolem niepokojącego zjawiska dynamicznie rosnących cen. Czy już wkrótce wrócimy do czasów, gdy zarabialiśmy w milionach, a

Inflacja w Polsce zaskoczyła ekonomistów, którzy przewidywali, że kryzys wywołany koronawirusem spowoduje spadek cen. Stało się zupełnie odwrotnie. Koszty życia rosną rekordowo szybko. Najnowsze prognozy, o których szerzej pisaliśmy kilka dni temu wskazują, że możemy mieć jedną z najwyższych inflacji wśród krajów Unii Europejskiej. Wprowadzenie banknotu pięciusetzłotowego do bankomatów staje się symbolem tego niepokojącego trendu.

Inflacja czy stymulacja?  

Ekonomiści obawiają się wzrostu cen powyżej celu, jaki został określony przez Narodowy Bank Polski. Trwają spekulacje czy banknot o najwyższym nominale stanie się wkrótce powszechnie używanym na masową skalę środkiem płatniczym w Polsce. Wysoki wskaźnik inflacji w czerwcu zaskoczył analityków rynkowych. Jak podkreślają specjaliści, w czasach kryzysu ceny powinny spadać. Dużo wskazuje na to, że winne są tarcze antykryzysowe, które wymogły na NBP dodruk pieniądza. Nasz bank centralny skupił bowiem obligacje państwowe oraz BGK i PFR za 100 miliardów złotych.

Ekonomiczni komentatorzy zauważają, że pojawienie się w bankomatach najwyższego polskiego nominału zwiastuje potężne problemy z inflacją. Wskazać należy, że co prawda przez kwiecień i maj mieliśmy do czynienia z deflacją, czyli spadkiem cen, tak teraz sytuacja odmieniła się o 180 stopni. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, czerwiec przyniósł wzrost cen o 0,7 procenta w stosunku do maja i o aż 3,3 procenta w stosunku do czerwca 2019 r.

Dodruk na obligacje

NBP dodrukował 100 miliardów złotych, za które skupił obligacje. Tyle właśnie gotówki więcej pojawiło się w obiegu. Większa ilość pieniądza powoduje wzrost cen. Niektórzy ekonomiści nazywają to "ukrytym opodatkowaniem", bowiem stawki podatków pozostają niezmienne, ale "pusty pieniądz" zwiększa ceny, ale PKB nie nadąża za tym trendem, więc podaż nie wzrasta.

Inflacja w okresie pięciu lat wzrosła łącznie aż o 7,4 procenta. Business Insider zaznacza jednak, że największy skok cen zanotowaliśmy w 2019 i 2020 roku. Jak podają specjaliści z cytowanego portalu, od 2019 roku podaż pieniądza w Polsce wzrosła aż o 19 procent, a nasza gospodarka rozwinęła się nominalnie o niecałe 6 proc. Po prostu pieniędzy na rynku przybywało szybciej, niż rosło PKB. Stąd pojawił się "pusty pieniądz", a inflacja, czyli wzrost cen, osiąga wyżyny.

Błędne koło inflacji

- Nie patrzyłbym na podaż pieniądza, ale na dochody. Ważne gdzie pieniądz trafia. Jeśli ludzie mają wysoką stopę oszczędności, to nie będzie z tego inflacji. Jeśli dochody będą rosły, a ludzie nabiorą chęci do wydawania, to wtedy wzrośnie i inflacja - skomentował dla Business Insidera Ignacy Morawski, ekonomista SpotData. Problem jest jednak taki, że oprocentowanie naszych oszczędności w bankach spadło do zera, a niektórzy z nas nie mogą nawet założyć lokaty firmowej.

Sytuacja wydaje się patowa, a my zaczynamy krążyć po błędnym kole. Pieniądz na nieoprocentowanym rachunku traci na wartości z czasem, zatem coraz więcej ludzi zastanawia się nad wydaniem go nim będzie drożej. A masowe zakupy spowodują, że ceny znów mogą pójść do góry.

Tagi:

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >