Inflacja w górę
Pixabay
Autor Kasper Starużyk - 1 Lipca 2020

Ekonomiści alarmują. Inflacja w Polsce może być najwyższa w całej Unii i będzie zjadać nasze pensje

Inflacja w Polsce będzie najwyższa w Unii Europejskiej? Eksperci nie mają złudzeń. Po koronakryzysie czekają nas galopujące ceny.

Inflacja w Polsce po kryzysie może bardzo wzrosnąć. Już w maju była ona najwyższa w Unii Europejskiej, a czerwiec tylko przyśpieszył proces wzrostu cen w Polsce. - Przyspieszenie w czerwcu sugeruje, że ta sytuacja najprawdopodobniej się utrzyma, a na pewno pozostaniemy w europejskiej czołówce - ocenił główny ekonomista Pracodawców RP dr Sławomir Dudek.

Inflacja zjada nasze pensje

Dudek zaznaczył, że Polska ma zupełnie inna strategię otwierania gospodarki, niż pozostałe kraje Unii Europejskiej. Powoduje to dużo silniejszą presję na wzrost cen nad Wisłą. Jak obrazowo opowiedział ekspert - "inflacja ma dwie twarze". Ekonomista wskazał, że z jednej strony słaby popyt - związany z utratą pracy przez znaczny procent Polaków - ciągnie ceny w dół. Z drugiej, jednak, strony obostrzenia, które obowiązują w firmach znacząco podwyższają koszta prowadzenia działalności i "pchają ceny do góry".

Zakup tych marek aut lepiej przemyśl dwa razy. Na 100 aut nawet 250 zgłoszonych problemówZakup tych marek aut lepiej przemyśl dwa razy. Na 100 aut nawet 250 zgłoszonych problemówCzytaj dalej

Ekonomista wskazuje, że rygor sanitarny, który obowiązuje w firmach jest często nieadekwatny. - Te wszystkie ograniczenia powodują presję na wzrost cen, szczególnie w usługach" - wskazał. Dodał, że nie mamy jeszcze struktury wzrostu cen, ale efekt spadku popytu był widoczny przed miesiącem w cenach odzieży i obuwia, środków transportu, wyposażenia mieszkania i urządzeń gospodarstwa domowego - komentuje Dudek. Ekspert nie ma dobrych informacji. Jego zdaniem tendencja wzrostowa cen zostanie zachowana.

Żywność drożeje najmocniej

Dudek wskazuje, że inflacja jest najwyższa jeżeli chodzi o żywność i produkty spożywcze. W maju wyniosła aż 6 procent rok do roku. Ekspert wskazuje, że popyt na żywność - w przeciwieństwie do innych branż - nie jest elastyczny. O cenach decyduje wiele czynników - między innymi wysokość produkcji, warunki pogodowe, czy trendy na rynkach rolny wyjaśnia ekonomista w rozmowie z WNP. Zaznacza, że od ryzyka suszy obecnie przeszliśmy do zagrożenia powodziami, co również wpłynie na ceny żywności.

Ekspert zaznacza, że ograniczenia wpływają także na ceny usług dla ludności. - Mimo że już otwarto zakłady kosmetyczne i fryzjerskie, to nadal w tej branży istnieją ograniczenia. Przyspieszenie inflacji w czerwcu sugeruje, że wzrost cen w usługach jest wciąż wysoki - dodał Sławomir Dudek. Ekonomista zaznaczył, że inflacja bazowa wzrośnie nawet do 4% rdr. Jak zaznacza - nawet po ustaniu kryzysu nie uda się zatrzymać szybkiego wzrostu cen. Ekspert wskazywał, że od 2015 roku ceny w Polsce wzrosły średnio o 9%, dla porównania w UE jedynie o 6%. Jak podkreślił, podwyższenie pracy minimalnej spowoduje dalsze wzrosty cen.

Ceny rosną szybciej niż zarobki

DZISIAJ GRZEJE:
1. 5 tys. zł do wzięcia. Jutro rusza nabór wniosków, ale lepiej nie zwlekać
2. Nie żyje znany, nagradzany polski dziennikarz. Zabrała go poważna choroba, tragiczne doniesienia

Sławomir Dudek wskazuje, że eksperyment z gwałtownym wzrostem pensji minimalnej jest "negatywnym czynnikiem strukturalnym". Wywiera to silną presję na inflację. Jak dodaje ekspert, istnieje ryzyko, że w 2021 roku kolejne podwyżki płacy minimalnej uruchomią mechanizm szybkiego wzrostu cen. To może się skończyć "wysoką inflacją po kryzysie, a w polityce pieniężnej brakiem instrumentów po obniżce stóp procentowych prawie do zera" powiedział w rozmowie z WNP ekonomista.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Za 2 tygodnie miała brać ślub. Niestety choroba pokrzyżowała plany
  2. Nietrzeźwa matka zasnęła, ojciec poszedł do baru. 3,5 letnia dziewczynka została bez opieki
  3. 500 plus. Ogromna zmiana ws. wniosku na 2021 rok
  4. Biedronka uruchamia specjalne pojazdy. Biedronkobusy same zawiozą cię na zakupy
  5. Gazprom zrobił gigantyczny przelew na konto PGNiG. Rosjanie jednak nadal nie zgadzają się z wyrokiem
  6. Wideo - Koszmarny wypadek. Z gigantycznym impetem wbił się w inny samochód. Auto aż złamało się na pół
500 plus. Ogromna zmiana w sprawie wniosku, chodzi o 2021 rok500 plus. Ogromna zmiana w sprawie wniosku, chodzi o 2021 rokCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News