BiznesINFO.pl

Pixabay

Ekonomiści alarmują. Inflacja w Polsce może być najwyższa w całej Unii i będzie zjadać nasze pensje

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Inflacja w Polsce po kryzysie może bardzo wzrosnąć. Już w maju była ona najwyższa w Unii Europejskiej, a czerwiec tylko przyśpieszył proces wzrostu cen w Polsce. - Przyspieszenie w czerwcu sugeruje, że ta sytuacja najprawdopodobniej się utrzyma, a na pewno pozostaniemy w europejskiej czołówce - ocenił główny ekonomista Pracodawców RP dr Sławomir Dudek.

Inflacja zjada nasze pensje

Dudek zaznaczył, że Polska ma zupełnie inna strategię otwierania gospodarki, niż pozostałe kraje Unii Europejskiej. Powoduje to dużo silniejszą presję na wzrost cen nad Wisłą. Jak obrazowo opowiedział ekspert - "inflacja ma dwie twarze". Ekonomista wskazał, że z jednej strony słaby popyt - związany z utratą pracy przez znaczny procent Polaków - ciągnie ceny w dół. Z drugiej, jednak, strony obostrzenia, które obowiązują w firmach znacząco podwyższają koszta prowadzenia działalności i "pchają ceny do góry".

Ekonomista wskazuje, że rygor sanitarny, który obowiązuje w firmach jest często nieadekwatny. - Te wszystkie ograniczenia powodują presję na wzrost cen, szczególnie w usługach" - wskazał. Dodał, że nie mamy jeszcze struktury wzrostu cen, ale efekt spadku popytu był widoczny przed miesiącem w cenach odzieży i obuwia, środków transportu, wyposażenia mieszkania i urządzeń gospodarstwa domowego - komentuje Dudek. Ekspert nie ma dobrych informacji. Jego zdaniem tendencja wzrostowa cen zostanie zachowana. 

Żywność drożeje najmocniej

Dudek wskazuje, że inflacja jest najwyższa jeżeli chodzi o żywność i produkty spożywcze. W maju wyniosła aż 6 procent rok do roku. Ekspert wskazuje, że popyt na żywność - w przeciwieństwie do innych branż - nie jest elastyczny. O cenach decyduje wiele czynników - między innymi wysokość produkcji, warunki pogodowe, czy trendy na rynkach rolny wyjaśnia ekonomista w rozmowie z WNP. Zaznacza, że od ryzyka suszy obecnie przeszliśmy do zagrożenia powodziami, co również wpłynie na ceny żywności.

Ekspert zaznacza, że ograniczenia wpływają także na ceny usług dla ludności. - Mimo że już otwarto zakłady kosmetyczne i fryzjerskie, to nadal w tej branży istnieją ograniczenia. Przyspieszenie inflacji w czerwcu sugeruje, że wzrost cen w usługach jest wciąż wysoki - dodał Sławomir Dudek. Ekonomista zaznaczył, że inflacja bazowa wzrośnie nawet do 4% rdr. Jak zaznacza - nawet po ustaniu kryzysu nie uda się zatrzymać szybkiego wzrostu cen. Ekspert wskazywał, że od 2015 roku ceny w Polsce wzrosły średnio o 9%, dla porównania w UE jedynie o 6%. Jak podkreślił, podwyższenie pracy minimalnej spowoduje dalsze wzrosty cen.

Ceny rosną szybciej niż zarobki

Sławomir Dudek wskazuje, że eksperyment z gwałtownym wzrostem pensji minimalnej jest "negatywnym czynnikiem strukturalnym". Wywiera to silną presję na inflację. Jak dodaje ekspert, istnieje ryzyko, że w 2021 roku kolejne podwyżki płacy minimalnej uruchomią mechanizm szybkiego wzrostu cen. To może się skończyć "wysoką inflacją po kryzysie, a w polityce pieniężnej brakiem instrumentów po obniżce stóp procentowych prawie do zera" powiedział w rozmowie z WNP ekonomista.

Tagi:

Koronawiruskryzysinflacja

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]