IMGW podało prognozę pogody na lato. Zaklepałeś urlop w tym miesiącu? Lepiej zmień plany

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zaskoczył najnowszą prognozą pogody na wakacje. Najprawdopodobniej nadchodzące lato będzie cieplejsze, niż zazwyczaj, ale jeden z miesięcy sprawi niespodziankę — nie będzie on już tak sprzyjający, ma być też dosyć deszczowo. Jakimi temperaturami zaskoczy nas letni okres?
Aktualna pogoda nie rozpieszcza
Maj przyniósł za sobą pogodowe rozczarowanie — po wyjątkowo ciepłym kwietniu, z pewnością nie spodziewaliśmy się powrotu iście jesiennej aury. Ponure chmury za oknem skłaniają do myślenia o przyjemnej przyszłości — czyli niebawem nadchodzącym lecie i urlopie, podczas którego mamy nadzieję na sprzyjającą pogodę.

Tymczasem IMGW przekazało najnowsze informacje, dzięki którym dowiemy się nieco więcej o prognozowanej aurze wakacyjnej. Okazuje się, że będzie wyjątkowo ciepło — ale będzie jeden miesiąc, który może sprawić zawód tym, którzy już zaplanowali odpoczynek w tym czasie.

Czerwiec rozpocznie dobrą passę pogodową
Jak wskazują aktualne prognozy IMGW, nowy miesiąc w całym kraju ma przynieść temperatury wyższe, niż zakładają normy z lat 1991-2020. Średnie dobowe wartości dla czerwca wynoszą ok. 16-18 st. C. Najprawdopodobniej czeka nas dosyć standardowy pod względem opadów miesiąc, deszczu nie będzie brakowało, nie będziemy też odczuwać jego nadmiaru.

W czerwcu może spaść może ok. 60-80 mm wody w większości regionów, natomiast będzie to ok. 90 mm w rejonie Koszalina i Krakowa i nawet ok. 190 mm w Zakopanem. Pojawiła się także prognoza na lipiec i czerwiec — co przyniosą typowo letnie miesiące?
Zobacz też: W Lidlu oszaleli, zacznie się po weekendzie. Promocje idealne na ten sezon
Ten miesiąc zaskoczy - niektórzy mogą chcieć odwoływać urlopy
To właśnie lipiec może okazać się nieco rozczarowującym miesiącem pod względem pogody. Na przeważającym obszarze kraju średnia temperatura ma wykraczać ponad normę, ale przykrym wyjątkiem może być pas nadmorski, gdzie ma być chłodniej niż na pozostałym obszarze i spodziewane są tam wartości zbliżone do średniej z lat 1991-2020. Będzie to również kolejny miesiąc z opadami w granicach średniej, która na przeważającym obszarze wynosi ok. 60-100 mm, a w Zakopanem spadnie do ponad 240 mm wody.
Ostatni wakacyjny miesiąc, czyli sierpień również nie będzie się wyróżniał, jeśli chodzi o pogodowe normy, z wyjątkiem temperatur, które mają być wyższe, niż zwykle. Jeśli chodzi o opady, to będą one zbliżone do średniej z lat 1991-2020. Spadnie ok. 50-100 mm deszczu.





































