Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Ile trwa rozmowa kwalifikacyjna? Przedstawiamy scenariusze
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 24.06.2019 02:00

Ile trwa rozmowa kwalifikacyjna? Przedstawiamy scenariusze

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Ile trwa rozmowa kwalifikacyjna? To pytanie, które w zasadzie zadać może sobie każda ze stron - zarówno kandydat ubiegający się o dane miejsce pracy, jak i rekruterzy, którzy sprawdzają jego umiejętności i doświadczenie. Jak w zasadzie ustalić odpowiedni czas trwania rozmowy kwalifikacyjnej? Trudno na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie, gdyż każda rozmowa i stanowisko są inne. Jest jednak kilka zagadnień, o których należy pamiętać bezwzględnie.

Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiednim doborze czasu do rozmowy kwalifikacyjnej ze względu na jej ważność. Jeśli po drugiej stronie od rekruterów siedzi osoba, która aplikuje na stanowisko średniego szczebla lub kierownicze, warto poświęcić nieco więcej czasu na jej zweryfikowanie. W końcu będzie miała większy wpływ na działanie firmy niż pracownicy niższego szczebla. W przypadku tego typu pracowników, którzy wykonują często rutynowe działania, rozmowa kwalifikacyjna nie musi być zbyt długa, gdyż nie ma wymagania, by te osoby szczególnie egzaminować.

Ile trwa rozmowa kwalifikacyjna

Ile jednak powinna trwać rozmowa kwalifikacyjna? Do tematu podejść można na różne sposoby, jednak w zasadzie są to dwie drogi. Stąd też w tym względzie zaprezentujemy dwa scenariusze, schematy, wedle których można ustalić czas takiej rozmowy kwalifikacyjnej.

Pierwszy z nich zakłada wyżej wspomniane przeprowadzanie rozmowy wedle ważności stanowiska. W tym przypadku w zasadzie sam czas nie ma takiego znacznia, jak pozycja w firmie, o jaką ubiega się dany kandydat. Z potencjalnym pracownikiem niższego szczebla nie ma co prowadzić pogłębionej, kilkugodzinnej rozmowy. W tym wypadku czas od 45 minut do 1 godziny wydaje się właściwy. W tym okresie uda się bowiem wstępnie poznać daną osobę, zbadać jej podstawowe kompetencje, a także wskazać mocne i słabe strony. Analogicznie z osobą, która stara się o ważniejsze stanowisko - rozmowa powinna trwać znacznie dłużej, bo ponad godzinę, ale dobrze by było, gdyby zakończyła się po maksymalnie 2 godzinach.

Drugi zaś zakłada, że każda rozmowa kwalifikacyjna powinna trwać nie krócej niż 1 godzinę, zaś optymalny czas rozmowy to 1 godzina - 1,5 godziny. W tym czasie dobry rekruter jest w stanie poznać charakter danej osoby, jej mocne i słabe strony, w przypadku osób ubiegających się o stanowisko niższego szczebla, powinien mieć już komplet informacji, a w przypadku tych, które celują wyżej, mieć więcej niż wstępną ocenę ich kandydatury. Co więcej, wspomniana 1 godzina do 1,5 godziny zakłada także możliwość przeprowadzenia badania kwalifikacyjnego opartego na jakimś ćwiczeniu. Można też rozwinąć rozmowę i uczynić ją złożoną z kilku elementów. Rekruter powinien jednak pamiętać, że żadna rozmowa kwalifikacyjna nie powinna trwać ani 10 minut ani ponad 2 godziny. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku działa to na niekorzyść firmy i samego rekrutera, przedstawiając go jako osobę nieprzygotowaną lub, co gorsza, niezdecydowaną.

Pamiętajmy jednak, że niezależnie od czasu, który mamy poświęcić na rozmowę kwalifikacyjną, powinniśmy poinformować kandydata o swoich założeniach dotyczących trwania rozmowy. Kandydat, który ubiegać się ma o stanowisko w naszym przedsiębiorstwie, powinien mieć podstawowe informacje dotyczące czasu rozpoczęcia i czasu trwania możliwie jak najszybciej. Nie chcemy bowiem strofować go, podając mu informacje dotyczące czasu rozmowy na dzień przed faktem. Zwykle bowiem kandydaci, by zachować spokój i odpowiednio przygotować się na wywiad, powinni dany dzień czynić sobie wolnym. Wówczas nie zaprzątają sobie głowy niczym poza rozmową kwalifikacyjną. Także fakt, że rozmowa może potrwać dłużej, niż zakładano, powinno się wziąć pod uwagę.