BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce, czyli dlaczego 500+ to pomyłka

30 Maja 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Z najnowszego raportu przygotowanego przez Centrum im. Adama Smitha wynika, że obecnie koszt utrzymania potomka średnio klasyfikuje się na poziomie 190 do 210 tys. zł. Oczywiście jest to wartość średnia, która nie uwzględnia posłania dziecka np. do drogi

Raport uwzględnia oczywiście zmiany cen artykulów pierwszej potrzeby i wszystkiego, czego człowiek do życia potrzebuje. Jest także skorygowany o inflację. Jeżeli rodzice posiadają dwójkę dzieci i wychowują je w Polsce w średniej wielkości mieście, to muszą przygotować się na wydatek na poziomie 500 tys. zł w ciągu całego okresu dzieciństa swoich pociech, czyli od 0 do 18 lat. Obliczenia Centrum im. Adama Smitha zinterpretował portal Bankier.pl. 

Co zapewnia 500+

Wg. Centrum im. Adama Smitha 500+ jedynie zwraca rodzicom część koniecznych do utrzymania dziecka nakładów finansowych. Wzrost podatku z 8% do 23% na ubranka dziecięce sprawił, że rodzice w początkowych latach życia dziecka zmuszeni są do płacenia niemal kilkuset złotych więcej dla potrzebną dla swych dzieci odzież. Co prawda 500+ zniwelował mocno koszty takich artykułów z punktu widzenia rodziców, jednak nie jest to odciążenie, które zachęca rodziców do posiadania większej ilości dzieci. 

Niestety dla zwolenników tego świadczenia, to wyniki demograficzne - po początkowym skoku, który nastąpił na krótko po wprowadzeniu 500plus -  wrócił do początkowego stadium wyjściowego. Rodzice po krótko trwającej euforii zauważyli jednak, że fakt dodatku miesięcznego w postaci 500plus nie pomoże znacząco w bezpiecznym - z puntku finansowego - wychowaniu dzieci. 

Problem edukacji 

Wielu ekspertów jest zdania, że to nie 500 plus, a choćby zapewnienie większej ilości miejsc w żłobkach i przedszkolach zapewniłoby wyższy poziom dzietności w Polsce. Obecnie niezależnie od wielkości miejscowości, w których mieszkają, to rodzice mają problemy z umieszczeniem swoich pociech w instytucjach opiekuńczko-edukacyjnych. Przedszkola i żłobki są drogie, a miejsc w nich nie ma. Co to oznacza? W takiej sytuacji wiele matek decyduje się na przedłużanie urlopów macierzyńskich, które zamieniają na urlopy wychowacze. To z kolei wywołuje problem ponownego powrotu wielu kobiet na rynek pracy. Im dłuższy jest okres pozostania w domu, tym mniejsze szanse odzyskania aktywności zawodowej. Widać więc wyraźnie, że problem żłobków i przedszkoli odciska głównie piętno na dzietności. 

Przekazanie pieniędzy z 500+ na budowę przedszkoli, a także na programy umożliwiające kobietom lepszy ponowny start, już po poworcie z urlopów macierzyńskich byłby prawdopodobnie dużo lepszym systemem wspomagającym dzietność. Należy też sprawiedliwe zauważyć, że mimo fali krytyki, to program faktycznie realnie pomógł rodzinom wielodzietnym, będącym w najgorszej kondycji finansowej. 

undefined

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >