Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Grupa seniorów powinna upomnieć się do ZUS-u o podwyżkę. Należy jak najszybciej złożyć jeden wniosek
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 04.03.2023 18:58

Grupa seniorów powinna upomnieć się do ZUS-u o podwyżkę. Należy jak najszybciej złożyć jeden wniosek

senior-pieniądze
Biznesinfo

Jak wynika z najnowszych doniesień, konkretna grupa seniorek może liczyć na drugie przeliczenie emerytury. Pozwala ono tym samym na podniesienie wysokości świadczenia. Czasu na złożenie odpowiedniego wniosku dla wąskiej grupy osób zostało jednak bardzo mało.

Element emerytury kapitałowej

Polski system emerytalny skonstruowany jest w ten sposób, że ZUS oblicza wysokość świadczenia na podstawie składek. Okazuje się jednak, że jeszcze jest dodatkowy element.

Mianowicie, kobiety które były członkami Otwartych Funduszy Emerytalnych mają prawo do emerytury kapitałowej. Jak informuje money.pl, wypłacana jest w wysokości ok. 300 zł/msc przez okres pięciu lat aż do osiągnięcia 65 roku życia.

ZUS przeliczy emeryturę jeszcze raz…

Ważnym elementem jest fakt, iż takiej osobie w momencie osiągnięcia progu wiekowego ZUS przelicza emeryturę ponownie. Jak wynika z informacji Faktu, podwyżka może być w ten sposób spora, ponieważ wypłacone świadczenie nie jest uwzględniane w kalkulacji.

O przeliczenie emerytury nie muszą się ubiegać te kobiety, które są na emeryturze najwcześniej od 1 października 2017 roku. Jednakże panie urodzone między kwietniem i czerwcem 1956 muszą wniosek złożyć tak czy inaczej.

…ale o możliwości nie powie

Powodem jest bowiem zmiana tablic przeliczania emerytury. Jak podaje money.pl, obecne obowiązują tylko do końca marca, zaś nowsze mogą być niekorzystne.

Jak podaje w rozmowie z Faktem dr Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa i Administracji UW, ZUS nie informuje kobiet ze wspomnianego przedziału o możliwości przeliczenia. Tym ważniejsza jest konieczność jak najszybszego złożenia wniosku.