BiznesINFO.pl

Biznesinfo

Grupa seniorów powinna upomnieć się do ZUS-u o podwyżkę. Należy jak najszybciej złożyć jeden wniosek

4 Marca 2023

Autor tekstu:

Paweł Makowiec

Jak wynika z najnowszych doniesień, konkretna grupa seniorek może liczyć na drugie przeliczenie emerytury. Pozwala ono tym samym na podniesienie wysokości świadczenia. Czasu na złożenie odpowiedniego wniosku dla wąskiej grupy osób zostało jednak bardzo mało.

Element emerytury kapitałowej

Polski system emerytalny skonstruowany jest w ten sposób, że ZUS oblicza wysokość świadczenia na podstawie składek. Okazuje się jednak, że jeszcze jest dodatkowy element.

Mianowicie, kobiety które były członkami Otwartych Funduszy Emerytalnych mają prawo do emerytury kapitałowej. Jak informuje money.pl, wypłacana jest w wysokości ok. 300 zł/msc przez okres pięciu lat aż do osiągnięcia 65 roku życia.

ZUS przeliczy emeryturę jeszcze raz…

Ważnym elementem jest fakt, iż takiej osobie w momencie osiągnięcia progu wiekowego ZUS przelicza emeryturę ponownie. Jak wynika z informacji Faktu, podwyżka może być w ten sposób spora, ponieważ wypłacone świadczenie nie jest uwzględniane w kalkulacji.

O przeliczenie emerytury nie muszą się ubiegać te kobiety, które są na emeryturze najwcześniej od 1 października 2017 roku. Jednakże panie urodzone między kwietniem i czerwcem 1956 muszą wniosek złożyć tak czy inaczej.

…ale o możliwości nie powie

Powodem jest bowiem zmiana tablic przeliczania emerytury. Jak podaje money.pl, obecne obowiązują tylko do końca marca, zaś nowsze mogą być niekorzystne.

Jak podaje w rozmowie z Faktem dr Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa i Administracji UW, ZUS nie informuje kobiet ze wspomnianego przedziału o możliwości przeliczenia. Tym ważniejsza jest konieczność jak najszybszego złożenia wniosku.

Tagi:

emeryturaZUSpieniądze

Podobne artykuły

Finanse

Terlecki mówi o podwyższeniu świadczenia 500 plus. „Mamy jeszcze parę asów w rękawie”
Czytaj więcej >

Finanse

Ulga na internet, można zaoszczędzić nawet 760 zł. Konieczny jest jednak pewien dokument
Czytaj więcej >

Finanse

Premier zapewnia, że wkrótce otrzymamy wielkie pieniądze, a później będzie ich jeszcze więcej. „To ogromny sukces Polski”
Czytaj więcej >

Finanse

Poznanianin pracował przez 57 lat. Takiej emerytury może mu pozazdrościć niejeden senior
Czytaj więcej >

Finanse

14. emerytura będzie przysługiwać z mocy prawa. Jest projekt ustawy, dobre wieści dla seniorów
Czytaj więcej >

Finanse

Siedem popularnych banków zapowiada przerwy w dostępie do usług. Problemy z płatnościami kartą i wypłatą gotówki
Czytaj więcej >
Paweł Makowiec

Paweł Makowiec

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]