Gotówka popularna w dobie pandemii
Pixabay/mrganso
Autor Maria Glinka - 23 Grudnia 2020

Polacy masowo wypłacają pieniądze z banków. Strach jest coraz większy

Gotówka to jedna z najbardziej popularnych metod oszczędzania w dobie pandemii. Choć Polacy nadal posiadają ogromne sumy na bieżących depozytach bankowych to coraz częściej rezygnują z lokat terminowych. Wszystko w związku z podtrzymaniem rekordowo niskiego poziomu stóp procentowych i pandemiczną niepewnością.

Z tego artykułu dowiesz się

  • Ile pieniędzy jest obecnie w obiegu
  • O ile spadła wartość środków na lokatach
  • Z czego wynikają te zmiany

Gotówka coraz bardziej pożądana. Topnieją środki na lokatach

Gotówka to zdaniem części Polaków najbardziej bezpieczna forma utrzymywania pieniędzy. Z danych NBP wynika, że w trakcie pierwszej fali pandemii (w marcu i kwietniu) obywatele wypłacili z bankomatów aż 20 mld zł.

Na początku okresu wakacyjnego popyt na gotówkę spadł, aby ponownie odbudować się wraz z jesiennym nadejściem koronawirusa. Portal bankier.pl podaje, że październikowy wzrost wyniósł 7,9 mld zł. Natomiast w listopadzie wartość gotówki zwiększyła się o kolejne 5,5 mld zł.

Pod koniec ubiegłego miesiąca w obiegu pozostawało 304 mld zł. Jest to o 35,7 proc. więcej niż w analogicznym okresie w 2019 r. W przeciągu 2020 r. przybyło aż 80 mld zł gotówki.

O wzrostach nie można mówić w przypadku lokat. Wszystkiemu winne jest utrzymanie bardzo niskich stóp procentowych. Z najnowszej analizy ekonomistów z Pekao wynika, że na unormowanie tej sytuacji będziemy musieli jeszcze zaczekać.

Rodzina przeleje Ci pieniądze na Święta, a Ty zapłacisz spory podatek. Grożą Ci też inne konsekwencjeRodzina przeleje Ci pieniądze na Święta, a Ty zapłacisz spory podatek. Grożą Ci też inne konsekwencjeCzytaj dalej

W związku z tak niskimi stopami procentowymi większość banków oferuje oprocentowanie depozytów terminowych bliskie zeru. Dlatego też Polacy zaczęli masowo rezygnować z lokat. W listopadzie wartość lokat zmalała o 6 mld zł. Pod koniec zeszłego miesiąca Polacy gromadzili na depozytach terminowych do 2 lat tylko 194 mld zł. To najniższy wynik od ponad 10 lat.

Zamiast lokat gotówka lub bieżące rachunki

Gotówka to nie jedyne rozwiązanie, po które sięgają obywatele w dobie pandemii. W obliczu niskiego oprocentowania lokat Polacy coraz częściej decydują się na przenoszenie pieniędzy na główne konto.

Pod koniec ubiegłego miesiąca gospodarstwa domowe gromadziły na rachunkach 760 mld zł, czyli o 7,5 mld zł więcej niż w październiku 2020 r. Łącznie wartość depozytów osiągnęła poziom 953,5 mld zł. To najwyższy wynik w historii od czasów denominacji i jednocześnie o 9,5 proc. więcej niż w 2019 r.

Tendencja do przenoszenia pieniędzy z lokat na konta jest zauważalna także wśród przedsiębiorców. Na bieżących depozytach firmy ulokowały rekordową ilość gotówki - 378,6 mld zł.

Popyt na gotówkę związany ze strachem. Czy czeka nas kolejny wzrost cen?

Zmiany zachowań wśród Polaków to nie tylko pokłosie niskich stóp procentowych. - Wzrost popytu na gotówkę to częściowo efekt strachu - ludzie rzadziej wychodzą z domu, bojąc się wirusa, i chcą mieć zapasy płynności - ocenił Ignacy Morawski, główny ekonomista portalu Puls Biznesu.

Gotówka w nadmiarze prowadzi niektórych specjalistów do tezy o nieuchronnej inflacji. - Ja się z tym jednak nie zgadzam. Duża ilość pieniądza może doprowadzić do przejściowo podwyższonej inflacji, jeżeli ludzie zaczną na szeroką skalę realizować popyt odłożony z okresu epidemii. To będzie nieunikniony koszt kryzysu. Żeby jednak przełożyło się to na trwały i bardzo wysoki wzrost cen, potrzebny byłby jeszcze całkowity spadek zaufania do waluty i zdolności banku centralnego do obrony jej wartości - tłumaczył ekspert. W jego ocenie ryzyko w tym zakresie jest znikome.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Ujawniono pierwsze oszustwo wyborcze. Na korzyść Trumpa
  2. W Wigilię możesz mieć nieproszonego gościa. Ale zamiast nakrycia lepiej przygotuj portfel
  3. Nagła decyzja Biedronki. Godziny pracy sklepów do pilnej zmiany
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News