BiznesINFO.pl
Gotówka popularna w dobie pandemii

Pixabay/mrganso

Polacy masowo wypłacają pieniądze z banków. Strach jest coraz większy

23 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Gotówka to jedna z najbardziej popularnych metod oszczędzania w dobie pandemii. Choć Polacy nadal posiadają ogromne sumy na bieżących depozytach bankowych to coraz częściej rezygnują z lokat terminowych. Wszystko w związku z podtrzymaniem rekordowo niskie

Z tego artykułu dowiesz się

  • Ile pieniędzy jest obecnie w obiegu

  • O ile spadła wartość środków na lokatach

  • Z czego wynikają te zmiany

Gotówka coraz bardziej pożądana. Topnieją środki na lokatach

Gotówka to zdaniem części Polaków najbardziej bezpieczna forma utrzymywania pieniędzy. Z danych NBP wynika, że w trakcie pierwszej fali pandemii (w marcu i kwietniu) obywatele wypłacili z bankomatów aż 20 mld zł.

Na początku okresu wakacyjnego popyt na gotówkę spadł, aby ponownie odbudować się wraz z jesiennym nadejściem koronawirusa. Portal bankier.pl podaje, że październikowy wzrost wyniósł 7,9 mld zł. Natomiast w listopadzie wartość gotówki zwiększyła się o kolejne 5,5 mld zł.

Pod koniec ubiegłego miesiąca w obiegu pozostawało 304 mld zł. Jest to o 35,7 proc. więcej niż w analogicznym okresie w 2019 r. W przeciągu 2020 r. przybyło aż 80 mld zł gotówki.

O wzrostach nie można mówić w przypadku lokat. Wszystkiemu winne jest utrzymanie bardzo niskich stóp procentowych. Z najnowszej analizy ekonomistów z Pekao wynika, że na unormowanie tej sytuacji będziemy musieli jeszcze zaczekać.

W związku z tak niskimi stopami procentowymi większość banków oferuje oprocentowanie depozytów terminowych bliskie zeru. Dlatego też Polacy zaczęli masowo rezygnować z lokat. W listopadzie wartość lokat zmalała o 6 mld zł. Pod koniec zeszłego miesiąca Polacy gromadzili na depozytach terminowych do 2 lat tylko 194 mld zł. To najniższy wynik od ponad 10 lat.

Zamiast lokat gotówka lub bieżące rachunki

Gotówka to nie jedyne rozwiązanie, po które sięgają obywatele w dobie pandemii. W obliczu niskiego oprocentowania lokat Polacy coraz częściej decydują się na przenoszenie pieniędzy na główne konto.

Pod koniec ubiegłego miesiąca gospodarstwa domowe gromadziły na rachunkach 760 mld zł, czyli o 7,5 mld zł więcej niż w październiku 2020 r. Łącznie wartość depozytów osiągnęła poziom 953,5 mld zł. To najwyższy wynik w historii od czasów denominacji i jednocześnie o 9,5 proc. więcej niż w 2019 r.

Tendencja do przenoszenia pieniędzy z lokat na konta jest zauważalna także wśród przedsiębiorców. Na bieżących depozytach firmy ulokowały rekordową ilość gotówki - 378,6 mld zł.

Popyt na gotówkę związany ze strachem. Czy czeka nas kolejny wzrost cen?

Zmiany zachowań wśród Polaków to nie tylko pokłosie niskich stóp procentowych. - Wzrost popytu na gotówkę to częściowo efekt strachu - ludzie rzadziej wychodzą z domu, bojąc się wirusa, i chcą mieć zapasy płynności - ocenił Ignacy Morawski, główny ekonomista portalu Puls Biznesu.

Gotówka w nadmiarze prowadzi niektórych specjalistów do tezy o nieuchronnej inflacji. - Ja się z tym jednak nie zgadzam. Duża ilość pieniądza może doprowadzić do przejściowo podwyższonej inflacji, jeżeli ludzie zaczną na szeroką skalę realizować popyt odłożony z okresu epidemii. To będzie nieunikniony koszt kryzysu. Żeby jednak przełożyło się to na trwały i bardzo wysoki wzrost cen, potrzebny byłby jeszcze całkowity spadek zaufania do waluty i zdolności banku centralnego do obrony jej wartości - tłumaczył ekspert. W jego ocenie ryzyko w tym zakresie jest znikome.

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >