Pekao o najnowszych wnioskach NBP
Wikipedia/Lowdown , CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15757127
Autor Maria Glinka - 2 Grudnia 2020

Pekao wyjawił, co szykuje dla nas NBP. Decyzje będą dyktowane niepewnością

Pekao dotarł do najnowszego komunikatu Narodowego Banku Polskiego, w którym na próżno szukać dobrych wieści. NBP nie zmodyfikował stóp procentowych, co z pewnością nie ucieszy osób, które posiadają lokaty terminowe w bankach. Dalszy przebieg pandemii jest mocno niepewny, a pełne ożywienie gospodarcze w 2021 r. - coraz mniej prawdopodobne.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 • Jakie są najnowsze prognozy NBP w sprawie stóp procentowych
 • Jakie są szanse na ożywienie gospodarcze
 • Jakie będą dalsze działania NBP

Pekao o pesymizmie NBP. Stopy procentowe pozostaną zaniżone

Ekonomista Pekao SA Piotr Bartkiewicz podjął się oceny najnowszego oświadczenia opublikowanego przez NBP. Z uwagi na krótkie, bo zaledwie jednodniowe, posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej jest to jedyna forma komunikowania banku. Zdaniem eksperta nowe zawiadomienie nie różni się znacząco od anonsu z zeszłego miesiąca. W dalszym ciągu widać dużą dozę niepewności i sceptycyzmu.

Zgodnie z przewidywaniami RPP nie zdecydowała się na zmianę stóp procentowych. Ich wartość pozostanie na niskim poziomie 0,1 proc. To zła informacja, dla wszystkich, którzy posiadają lokaty terminowe w bankach.

W opinii Pekao nie należy spodziewać się podwyżek stóp procentowych przed końcem kadencji większości członków RPP, czyli przed 2022 r. Postulat pierwszych podwyżek może pojawić się w przyszłym roku, ale szanse na przyjęcie takiego wniosku spotkają się, zdaniem eksperta Pekao, z odmową reszty członków RPP.

Czy podatek od emerytury powinien zostać zniesiony? Dyskusje trwająCzy podatek od emerytury powinien zostać zniesiony? Dyskusje trwająCzytaj dalej

Pekao o priorytetach w agendzie NBP. Skutki pandemii na pierwszym planie

Analityk Pekao zwrócił uwagę przede wszystkim na dużą niepewność NBP względem dalszego przebiegu pandemii, a co za tym idzie - trudnych do przewidzenia skutków ekonomicznych. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku nie nastąpi pełne ożywienie polskiej gospodarki.

Co więcej, Pekao zwraca uwagę, że zdaniem NBP poziom aktywności poszczególnych sektorów będzie odbiegał od wskaźników sprzed nadejścia koronawirusa. Odbudowa polskiej gospodarki będzie procesem wymagającym i długotrwałym.

Puls Biznesu podaje, że inflacja nie znalazła się wśród głównych tematów zainteresowania NBP. Ekonomista Pekao zwraca uwagę, że w komunikacie znalazł się wyłącznie odczyt bieżącej skali wzrostu cen. Anons jest pozbawiony głębszej analizy zjawiska oraz prognoz.

Już za cztery tygodnie wchodzi nowy zakaz. Zapomnisz się podczas porządków, a może grozić aż 5 tys. zł karyJuż za cztery tygodnie wchodzi nowy zakaz. Zapomnisz się podczas porządków, a może grozić aż 5 tys. zł karyCzytaj dalej

Równie daleko na liście priorytetów NBP znalazło się dostosowanie kursu walutowego do pandemicznego szoku i dotychczasowych decyzji w polityce pieniężnej NBP. Pekao wskazuje, że powtórzono listopadowe stwierdzenie o negatywnym wpływie niedopasowania kursu na tempo ożywienia gospodarki. W swoim zawiadomieniu RPP poświęca więcej uwagi stabilności polskiej waluty.

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

Pekao o przyszłych działaniach NBP

Na podstawie analizy komunikatu, analityk Pekao wnioskuje, że NBP skupi się w najbliższym czasie na instrumentach niestandardowych. Taka strategia może zostać wdrożona mimo że wysoce prawdopodobne jest utrzymanie symbolicznej skali kolejnych aukcji odkupu opartej o aktualne wyceny rynkowe średnio- i długoterminowych papierów skarbowych i gwarantowanych przez skarb państwa.

Do czego zatem ma służyć instrument niestandardowy? Zdaniem ekonomisty z Pekao będzie to swego rodzaju zabezpieczenie przed dotkliwymi wstrząsami na rynku. Wdrożenie nietypowych mechanizmów może być także konieczne w razie ponownego pogorszenia prognoz dotyczących wzrostu gospodarczego.

Analitycy Pekao to nie jedyni eksperci, którzy na bieżąco komentują sytuację gospodarczą w kraju. Podobne opinie publikują m.in. ekonomiści z PKO.

Kaufland jako pierwszy w Polsce oferuje nowy typ produktów znanej marki. Klienci żądni podobnych nowościKaufland jako pierwszy w Polsce oferuje nowy typ produktów znanej marki. Klienci żądni podobnych nowościCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Rodzinna awantura na Woli. Tragiczny finał kłótni
 2. Nadchodzi koniec legendy - pożegnamy Volkswagena Passata
 3. Belgia. Polski kierowca spłonął w kabinie swojego TIR-a
 4. Niemcy ścigają Polaków. Skala przestępstw poraża
 5. Kupiłeś te produkty w sieciówce? Wyrzuć je natychmiast
 6. Za 4,50 zł kupisz dom we Włoszech. Warunki są zaledwie dwa
 7. Wielka radość w rodzinie Adama Małysza. Wspaniała nowina
 8. Kultowe ciasto Snickers, teraz bez pieczenia. Niebywała pyszność
Lepiej zmień samochód, za chwilę nie wjedziesz do miasta. Ministerstwo Klimatu szykuje potężne obostrzeniaLepiej zmień samochód, za chwilę nie wjedziesz do miasta. Ministerstwo Klimatu szykuje potężne obostrzeniaCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News