fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 08.09.2020. n/z Polskie pieniadze o nominale 100 zl.
East News, Arkadiusz Ziolek
Autor Kamila Jeziorska - 25 Października 2020

Nieprawdopodobne, jeszcze nigdy wcześniej tak nie było. Pieniądze z lokat znikają w zastraszającym tempie

Lokata przez długi czas była dla Polaków bezpiecznym sposobem na pomnożenie oszczędności. Jak się okazuje, pandemia koronawirusa, ale nie tylko, odwróciła ten trend. Dane pokazują, że pieniądze z lokat znikają w bardzo szybkim tempie.

Lokata staje się reliktem

Lokata od zawsze była dla Polaków bezpieczną przystanią ich oszczędności. Warunki zmieniły się za sprawą pandemii koronawirusa, kiedy to NBP zdecydował się na obniżenie stóp procentowych. Obecnie lokaty przynoszą nikłe zyski, a Polacy postanowili z nich zrezygnować.

HRE Investments w swoich danych podaje, że Polacy masowo zabierają swoje pieniądze z lokat. W wyniku takiego zachowania z lokat w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy odpłynęła co czwarta złotówka. Co jest powodem takiej decyzji?

"Przeciętna roczna lokata już od kilku lat nie chroni kapitału przed utratą siły nabywczej w wyniku działania inflacji. W ostatnich miesiącach sytuacja się tylko pogarsza", napisano w raporcie, jednakże to nie wszystko.

Zdaniem holdingu, lokata nie przynosi także zysków ze względu na ciągle rosnącą inflację. Co więcej, w ciągu zaledwie jednego roku oprocentowanie lokat spadło, aż 11-krotnie i obecnie wynosi średnio 0,14 proc. Faktycznie jest to wybitnie niezadowalający procent zysku. Gdzie więc Polacy lokują swoje oszczędności?

Biedronka przygotowuje się na Wszystkich Świętych. Nie tylko kupisz znicze za pół darmo, ale jeszcze ci dopłacąBiedronka przygotowuje się na Wszystkich Świętych. Nie tylko kupisz znicze za pół darmo, ale jeszcze ci dopłacąCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Kiedy 14. emerytura? Znany jest już termin i propozycje kwot, jednak niektórzy emeryci zostaną z niczym
>2. Gwiazda "M jak miłość" pobita podczas Strajku Kobiet? Wszystko zrelacjonowała, porażające materiału ujrzały światło dzienne
3. Nie dostaniesz się do lekarza na NFZ? Jest pomysł, żebyś miał zrefundowaną wizytę w prywatnym gabinecie

Lokata coraz mniej atrakcyjna

Lokata staje się coraz mniej atrakcyjnym sposobem na powiększenie swoich oszczędności, jednakże istnieje grupa tych, którzy wciąż pozostają jej wierni. Eksperci wskazują, że Bankowy Fundusz Gwarancyjny oferuje bezpieczeństwo finansowe.

Co więcej, można także znaleźć korzystne oferty lokat bankowych, jednakże zazwyczaj dedykowane są one nowym klientom. Wówczas możliwy zysk w ramach lokaty to ok. 2-3 proc., jednakże w tym przypadku także trzeba spełnić kilka warunków. Przede wszystkim, aby zysk się opłacał, dobrze jest mieć górną granicę oprocentowanej kwoty.

Wpływ pandemii na bankomaty jest ogromny. Wypłaty gotówki rekordowo niskieWpływ pandemii na bankomaty jest ogromny. Wypłaty gotówki rekordowo niskieCzytaj dalej

"Realnie do +ugrania+ jest od 60 do około 190 złotych. O tyle więcej, niż na przeciętnej lokacie, można zarobić wykorzystując do maksimum pojedynczą bankową promocję z czołówki naszego rankingu", mówi Bartosz Turek z główny analityk HRE Investments. Co w takim razie z tymi, którzy nie chcą zakładać lokat?

Polacy chętnie lokują swoje oszczędności w nieruchomościach, obligacjach Skarbu Państwa, a także w funduszach inwestycyjnych. Mniejsza część osób decyduje się na zakup złota lub samodzielne inwestowanie na giełdzie. W porównaniu z lokatami to właśnie te opcje są w stanie przynieść większy zysk, jednakże jak głosi stare porzekadło, im większy zysk, tym większe ryzyko i o tym także należy pamiętać.

Niestety, Boże Narodzenie będzie wyglądać zupełnie inaczej w tym roku. Minister zdrowia z nieprzyjemnymi informacjamiNiestety, Boże Narodzenie będzie wyglądać zupełnie inaczej w tym roku. Minister zdrowia z nieprzyjemnymi informacjamiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Huk, pisk opon i gwałtowne hamowanie. 80-letni kierowca rozbił latarnię
  2. Zaskakujący raport WHO. "Mamy obecnie dwie szalejące pandemie"
  3. WHO z ważnym oświadczeniem. Dotyczy szczepionki
  4. Polskie prawo surowsze od tego w Iranie czy Arabii Saudyjskiej. Państwa wyznaniowe bardziej liberalne ws. aborcji
  5. Lidl wprowadza nietypowe udogodnienia. W sklepach skorzystać można teraz z nowych rozwiązań
  6. Agnieszka Radwańska zabrała głos ws. aborcji. Wielu Polaków jest zszokowanych
  7. Woda po gotowanych ziemniakach jest niezwykle drogocenna. Przenigdy jej nie wylewaj
Segregacja śmieci znowu do zmiany? Nie wypełnisz obowiązku, spodziewaj się grzywny albo aresztuSegregacja śmieci znowu do zmiany? Nie wypełnisz obowiązku, spodziewaj się grzywny albo aresztuCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News