Gotówka będzie nadal dostępna mimo pandemii
Pixabay/_Alicja_
Autor Maria Glinka - 4 Maja 2020

Główna skarbniczka NBP mówi prawdę o dostępności gotówki w Polsce. Zdradza też, ile pieniędzy trzeba mieć w domu

Gotówka jest i w dalszym ciągu będzie dostępna – uspokaja Barbara Jaroszek, główna skarbniczka Narodowego Banku Polskiego. Ekspertka skomentowała nawyki Polaków, którzy wraz z wybuchem pandemii ruszyli do bankomatów. Ile pieniędzy zaleca przechowywać w domu?

Gotówka niezagrożona przez pandemię

Gotówki – zarówno pod postacią monet, jak i banknotów – z pewnością nie zabraknie. Tak twierdzi Barbara Jaroszek z NBP, która zabrała głos w sprawie nadmiernego składowania gotówki.

Na początku 2020 r. w obiegu było 289 mld 300 mln zł. Sytuacja diametralnie zmieniła się wraz z nadejściem koronawirusa. W obawie przed kryzysem wielu Polaków udało się bowiem do bankomatów w celu wypłacenia gotówki na tzw. „czarną godzinę”. Mimo tego, pieniądze w dalszym ciągu są i będą dostępne.

Emeryci ze sporym powodem do radości. ZUS ich dzisiaj zaskoczyEmeryci ze sporym powodem do radości. ZUS ich dzisiaj zaskoczyCzytaj dalej

Ile gotówki należy trzymać w domu?

Główna skarbniczka NBP twierdzi, że czas pandemii to okres wyjątkowy, ale apeluje o zachowanie spokoju i unikanie nadmiernego gromadzenia gotówki w domu. "Gotówka w celach przezornościowych powinna z nami w domu być, bo wtedy będziemy się czuli bezpiecznie, ale z drugiej strony nie powinny to być nieracjonalne kwoty" – uważa Jaroszek.

Ekspertka zapewnia obywateli, że pieniądze w banku są bezpieczne, ponieważ w dalszym ciągu działa „system gwarantowania depozytów do 100 tys. euro”.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Andrzej Duda zabrał głos ws. doniesień o dymisji. Jest oficjalne stanowisko

Banknoty są bezpieczne

Jaroszek twierdzi, że pieniądz gotówkowy jest bezpieczny także pod względem sanitarnym. Wszystkie monety i banknoty są bowiem poddawane zwyczajowym procesom, w których ogrzewa się je do temp. 150 stopni Celsjusza. Jeszcze zanim opuszczą siedzibę NBP zostają objęte kwarantanną – podaje Business Insider Polska.

Główna skarbniczka wyjawia, że procedury związane z bezpieczeństwem sanitarnym uległy intensyfikacji wraz z rozwojem pandemii w Polsce. „Przedtem banknoty i monety odprowadzane do NBP nie podlegały trzydniowej kwarantannie, której w tej chwili podlegają nim zostaną przesortowane i przygotowane do ponownego wydania” – zwraca uwagę Jaroszek.

Jednak wzmożone procedury sanitarne nie zwalniają obywateli z obowiązku dbania o higienę osobistą. Skarbniczka przypomina, że kluczowe jest mycie dłoni po kontakcie z gotówką, ponieważ może stanowić powierzchnię, po której migruje koronawirus.

Są już polskie truskawki. Cena jest powalającaSą już polskie truskawki. Cena jest powalającaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Galerie handlowe znowu otwarte. W jakich godzinach zrobimy zakupy?
  2. Na co dzień pracuje z zakażonymi koronawirusem. Spotkała ją za to kara ze strony wandali
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Genialna wiadomość w sprawie pandemii, jakiej nie było od 7 tygodni. Informacja z zagranicy daje nadzieję
Nie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećNie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News