
Przymusowe głosowanie. Czy powinien być obowiązek brania udziału w wyborach?
Obowiązkowe głosowanie remedium na niską frekwencję? Na taką metodę postawiło kilka państw Zachodu. Czy podobne zasady powinny obowiązywać również w Polsce?
Przymusowe głosowanie w wielu państwach demokratycznych
Głosowanie – obywatelskie prawo i obowiązek, jest w niektórych państwach traktowany znaczniej poważniej niż w Polsce. Obligatoryjne głosowanie wprowadzono np. w Belgii, Bułgarii czy Grecji. Za niewypełnienie tego obowiązku w Australii grozi nawet mandat – w 2010 r. 6 tys. mieszkańców, którzy nie pojawili się przy urnach w dni wyborów, musiało opłacić karę w wysokości 26 dolarów – pisze bezprawnik.pl.
Głosowanie jest obowiązkowe także w Brazylii, Argentynie i Peru. Na ciekawe rozwiązanie zdecydowały się władze Luksemburgu, które nakazują brać udział w wyborach wszystkim obywatelom między 18 a 75 rokiem życia, chyba że mieszkają na stałe za granicą.
DZISIAJ GRZEJE: 1. Nowy mandat ukarze, ale nie za prędkość lub pasy. Policja zwróci uwagę na jeden szczegół, do zapłaty 150 zł 2. Atak nożownika, nie żyją trzy osoby, dwie w stanie krytycznym. Tragiczne doniesienia z Wielkiej Brytanii
Po co wprowadzać obowiązkowe głosowanie?
Na przymusowe głosowanie decydują się niekiedy władze lokalne – ma to miejsce w jednym z szwajcarskich kantonów. Szacuje się, że obligatoryjne uczestnictwo w wyborach to norma w 26 państwach na świecie. Czy Polska powinna do nich dołączyć?
Wśród argumentów na korzyść koncepcji obowiązkowego głosowania można wskazać na większą legitymację władzy, wybieranej przez całe społeczeństwo niż gdy uczestnictwo w wyborach jest kwestią dobrowolną. Mogłoby to sprzyjać partiom, które nie mają ukształtowanego, twardego elektoratu. A duże poparcie obecnej ekipy rządzącej w Polsce (43 proc.) wskazuje, że wprowadzenie obowiązkowego głosowania w kraju może nie być konieczne.
ZOBACZ TAKŻE:
- Szczepionka rezerwowana przez bogatsze kraje. Już teraz tworzy się kolejka
- Prześliczna Karolina pędziła motocyklem na solarium. Tragiczna śmierć. Nie żyje
- IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
- 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
- Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
- Prawdziwy biały kruk - Fiat 125p kamper odnalazł się w Wielkiej Brytanii
