Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Gigantyczne ceny warzyw i owoców. Wzrosty są tak duże, że zorganizowane gangi rabują pola
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 06.03.2023 22:20

Gigantyczne ceny warzyw i owoców. Wzrosty są tak duże, że zorganizowane gangi rabują pola

stoisko z warzywami i owocami
Domena publiczna

Sytuacja z owocami w Hiszpanii jest tak zła, że rolnicy muszą patrolować swoje pola uprawne. Powód jest prosty: rekordowe ceny tychże produktów.

Hiszpański problem owocowy

Problemy mają miejsce w prowincji Huelva, w Andaluzji. Według doniesień Business Insidera, w ostatnich dniach doszło tam do kradzieży co najmniej 3 ton owoców.

Nie są to jednak ostateczne dane. Rolnicy mają nie zgłaszać wszystkich kradzieży, ponieważ - jak podaje Związek Drobnych Producentów Rolnych cytowany przez Business Insidera - albo nie mają na to czasu, albo nie wierzą, że to coś zmieni.

Kradzieże na wielką skalę

Same kradzieże nie są jedynymi stratami. Z wypowiedzi Manuela Piedry, sekretarza generalnego ZDPR w Huelvie, cytowanej przez “El Confidencial”, do szkód trzeba doliczać zniszczone sadzonki oraz systemy nawadniające.

Jak informuje Business Insider, kradzieże najczęściej mają miejsce w nocy. Według statystyk, znacznie częściej okradane są uprawy zlokalizowane przy drogach, po których poruszają się większe pojazdy.

Przyczyną są ceny

Skradzione owoce po odjeździe z pola sprzedawane są na czarnym rynku. Ceny, za jakie są tam oferowane, są znacznie niższe niż oficjalne.

Przyczyną tego wszystkiego, według informacji Business Insidera, są właśnie ceny warzyw i owoców. Spowodowały to m.in. susza, ceny energii oraz problemy logistyczne.

Tagi: Hiszpania