Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > PKW podało pierwsze dane o frekwencji w wyborach 2023. Miliony osób pobrały karty do głosowania
Paula Drechsler
Paula Drechsler 15.10.2023 13:53

PKW podało pierwsze dane o frekwencji w wyborach 2023. Miliony osób pobrały karty do głosowania

wybory
biznesinfo

Wybory 2023 trwają, głosować można jeszcze przez kilka godzin. Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) zaplanowała na niedzielę 15 października specjalne konferencje prasowe, na których poinformuje między innymi o frekwencji wyborczej i ewentualnych incydentach. Pierwsze doniesienia już za nami, teraz zakończono drugą konferencję. Oto informacje z posiedzenia, które odbyło się o godzinie 13.30.

PKW podało pierwsze dane o frekwencji w wyborach 2023

Wybory do Sejmu i Senatu 2023 oraz referendum rozpoczęły się dzisiaj, 15 października o godzinie 7.00 i potrwają do 21.00. Do głosowania upoważnionych jest tym razem 29 milionów 91 tysięcy 533 osób. W czasie piątkowej (13 października) konferencji przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak dodał, że “12 792 osoby to liczba wyborców głosujących korespondencyjnie, a z kolei 41 314 osób to liczba wyborców głosujących przez pełnomocnika”.

W tym roku, tak jak i podczas minionych wyborów, Państwowa Komisja Wyborcza organizuje specjalne konferencje prasowe w związku z tym wydarzeniem. Dziś o godzinie 10.00 odbyła się jedna z nich, a teraz, o 13.30, kolejna. Podczas tej konferencji PKW ujawniła wstępne dane dotyczące frekwencji w lokalach wyborczych.

- PKW informuje o frekwencji w wyborach do Sejmu i Senatu na podstawie danych otrzymanych od ponad 29 tys. komisji obwodowych - powiedział na konferencji prasowej szef PKW Sylwester Marciniak.

Wybory parlamentarne 2023. Państwowa Komisja Wyborcza informuje o przebiegu wyborów Tłumy Polaków chcą głosować za granicą. Zdjęcia spod lokali wyborczych zalewają sieć

Jak oddać ważny głos?

Do godziny 12.00 w wyborach do Sejmu i Senatu wydano karty dla 6 mln 407 tys. 615 osób. Frekwencja w wyborach 2023 wyniosła na ten moment zgodnie z komentarzem PKW 22,59 proc.

- Jeżeli chodzi o zbiorcze informacje według województw, to najwyższa frekwencja objęła województwo podlaskie - 25,23 proc. Drugie miejsce, województwo małopolskie - 24,28 proc. Trzecie miejsce województwo mazowieckie - 24,04 proc. - poinformował szef PKW.

Dane o frekwencji w poszczególnych miastach, m.in. w Gdańsku i Szczecinie do godziny 12.00 podali też korespondenci Radia Zet na platformie X (dawniej Twitter).

W wyborach do Sejmu i Senatu w 2019 r. ogółem przy urnach pojawiło się niespełna 62 proc. wyborców, a w referendum z 2015 r. nie zagłosowało nawet 8 proc. uprawnionych do zabrania głosu. 

Głosowanie w wyborach 2023 trwa, do lokali można się udać do godziny 21.00. Zanim oddasz głos, sprawdź, czy karta do głosowania spełnia wymogi formalne dokumentu. Koniecznie musi widnieć na niej informacja o sposobie głosowania i warunkach ważności głosu, a także stosowne pieczęci: wszystkie karty muszą mieć pieczęć obwodowej komisji wyborczej; karta referendalna dodatkowo musi mieć wydrukowany odcisk PKW; a karty do Sejmu i do Senatu wydruk odcisku okręgowej komisji wyborczej.

By zagłosować w wyborach do Sejmu, Senatu i w referendum, trzeba odebrać trzy karty od komisji - jedną z kandydatami zarejestrowanymi w danym okręgu do Sejmu, drugą - do Senatu, a trzecią z pytaniami referendalnymi. Aby głos był ważny, trzeba postawić znak X przy nazwisku wyłącznie jednego, wybranego kandydata (jeden do Senatu, jeden do Sejmu). Jeśli zaznaczymy więcej osób lub X nie pojawi się wcale, głos zostanie uznany za nieważny. W przypadku referendum można odpowiedzieć wyłącznie TAK lub NIE. Następnie pozostaje złożyć karty na pół i włożyć je do urny.

Do której otwarte są lokale wyborcze?

Głosować w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum można wyłącznie dzisiaj, 15 października 2023 r., w godzinach między 7:00 a 21:00. Przypisany nam lokal wyborczy możemy odnaleźć poprzez Centralny Rejestr Wyborców lub wyszukiwarkę obwodów na stronie wybory.gov.pl/sejmsenat2023.

Po zakończeniu głosowania m.in. TVP, TVN oraz Polsat podadzą szacunkowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll przeprowadzonym przez Ipsos. Powyborcze sondaże przedstawimy również na łamach Biznes Info. Na oficjalne wyniki wyborów 2023 trzeba będzie zaczekać przynajmniej do poniedziałku 16 października.