BiznesINFO.pl
Biznes Info

Biznes Info

Fotowoltaika święci triumfy. Rynek PV jest wart prawie 10 mld zł

26 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Fotowoltaika w Polsce święci prawdziwe triumfy. Z najnowszego raportu opublikowanego przez Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV wynika, że w zeszłym roku fotowoltaika pobiła w naszym kraju wszelkie rekordy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wypadła fotowoltaika w 2020 r.

  • Jaki był procentowy udział fotowoltaiki w systemie elektroenergetycznym

  • Jaka jest rynkowa wartość fotowotaiki

Fotowoltaika mocniejsza niż kiedykolwiek

Fotowoltaika zaczęła zyskiwać w Polsce ogromną popularność za sprawą programu rządowego "Mój prąd". Decydując się na własne źródło energii, Polacy mogą otrzymać kilkadziesiąt procent dofinansowania w ramach fotowoltaiki.

Z najnowszego raportu Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV wynika, że w ubiegłym roku podłączono 321 407 mikroinstalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 2 151 MW. Podłączonych zostało także 399 instalacji o mocy powyżej 50 kW.

Najwięcej nowych mikroinstalacji podłączyło PGE (112 tys.), zaraz za nim uplasowała się Grupa Tauron (98 tys.), a na trzecim miejscu Energa (60 tys.). Na pozostałych miejscach znalazła się Enea (43 tys.) oraz innogy (2,5 tys.).

Koszt założenia mikroinstalacji fotowoltaicznej o 1 kWp to ok. 4,1 tys. zł. Z kolei instalacja fotowoltaiki małych, średnich i dużych to ok. 2,750 zł za 1 kWp.

Fotowoltaika święci triumfy

Wartość rynku instalacji fotowoltaicznej w 2020 r. potroiła się w porównaniu z rokiem 2019 i wyniosła ponad 8,8 mln zł. W przypadku większych instalacji wartość również wzrosła i w porównaniu z 2019 r. w 2020 r. wyniosła 1097,3 mln zł. Łącznie wartość fotowoltaiki w Polsce to prawie 10 mld zł.

W 2020 r pracowało w Polsce 466 167 mikroinstalacji fotowoltaicznych. Na terenie PGE zainstalowano ich 33,6 proc., 31,1 proc. na terenie Grupy Tauron, a 18,9 proc. w przypadku Energi. Enea zarejestrowała 13,4 proc. zgłoszeń.

Rośnie również udział fotowoltaiki w energetyce. W 2020 r. udział mikroinstalacji w systemie elektroenergetycznym wynosił 5,89 proc., natomiast w przypadku większych instalacji było to niespełna 8 proc.

Nie ulega wątpliwości, że udział fotowoltaiki w przemyśle elektroenergetycznym będzie wciąż wzrastał. Przypomnijmy, że rząd planuje kolejne edycje programu "Mój prąd", a także robi pierwsze kroki w kierunki transformacji energetycznej Polski.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Tagi:

ceny energiienergetykaceny prąduprąd

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Eksperci przestrzegają przed możliwymi przerwami w dostawie prądu zimą.

Finanse

Zamrożenie cen prądu. Rząd przyjął projekt ustawy. Wiemy kto skorzysta

Czytaj więcej >
Podatek od zysków nadmiarowych. Rzeczpospolita donosi, że Rząd po cichu pracuje nad nowym podatkiem

Finanse

Rząd wprowadzi nowy podatek od nadzwyczajnych zysków dużych firm

Czytaj więcej >
Koszty pozaodsetkowe kredytów

Finanse

Polacy masowo biorą pożyczki. Takiego wyniku nie było od 5 lat

Czytaj więcej >
US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP) / AFP)

Finanse

Donald Trump oraz jego dzieci oskarżeni o masowe oszustwa. Grozi im gigantyczna kara

Czytaj więcej >
Od Nowego Roku na terenie UE zakaz wprowadzania m.in. plastikowych sztućców

Finanse

5 mld euro dla Ukrainy. Ministrowie UE wyrazili zgodę

Czytaj więcej >

Finanse

Soboń: Samorządy powinny jak najszybciej wypłacać dodatek węglowy

Czytaj więcej >