BiznesINFO.pl
Zakaz palenia praktycznie wszędzie

EastNews/Zofia i Marek Bazak

Finlandia zaostrza politykę antynikotynową. Palenie stanie się wręcz nielegalne

29 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Finlandia zaostrza politykę antynikotynową. Zakaz palenia ma obowiązywać m.in. na przystankach autobusowych, placach zabaw, a także na niektórych balkonach i ogródkach restauracyjnych. Podniesiona ma zostać również granica wieku umożliwiająca zakup papierosów. Jeszcze dalej pod tym względem idzie Nowa Zelandia.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jakich miejscach w Finlandii nie będzie można zapalić

  • W jakim wieku będzie można kupić papierosy

  • Jaki radykalny krok dotyczący palenia papierosów planuje Nowa Zelandia

Zakaz palenia niemal wszędzie


Finlandzki rząd Sanny Marin planuje zaostrzenie polityki antynikotynowej, zgodnie z którą zakaz palenia papierosów będzie obowiązywał niemal wszędzie. Przygotowane przez resort zdrowia i spraw socjalnych regulacje zostały skierowane do konsultacji.

Centrolewicowy rząd jak podaje Polska Agencja Prasowa proponuje, by zakaz palenia papierosów obowiązywał m.in. na przystankach autobusowych, na placach zabaw, na publicznych plażach, a także na niektórych balkonach i ogródkach restauracyjnych.

Nowe zasady miałyby obowiązywać stopniowo od początku przyszłego roku, z uwzględnieniem szeregu rozwiązań przejściowych.

Już od 2023 roku mają zacząć obowiązywać zasady ws. standaryzacji wyglądu paczek papierosów i wyrobów tytoniowych. Opakowania wyglądałyby tak samo i miałyby one wyglądać tak, by nie przyciągać klientom. Planowane jest również rozszerzenie zakazu dotyczącego nadawania charakterystycznych smaków wyrobom tytoniowym.

Nie wykluczone jest również podniesienie granicy wieku uprawniającego do zakupu papierosów. Takie rozwiązanie proponuje grupa robocza ds. wyrobów tytoniowych i polityki antynikotynowej, która chce podnieść ową granicę z obecnych 18 do 20 lat, tak jak to ma miejsce w przypadku zasad dotyczących sprzedaży alkoholu.

PAP przywołuje wyniki badań Instytutu Zdrowia i Spraw Socjalnych Finlandii z lat 2018-2019 z których wynika, że na osobę powyżej 15. roku życia przypadało średnio niemal tysiąc sztuk wypalonych papierosów. Każdego dnia pali blisko 15 proc. Finów w przedziale wiekowym 20-64 lata, z czego 13 proc. to kobiety, a 15 proc. to mężczyźni. Agencja zwraca uwagę, że w ostatnim czasie znacząco zmniejszył się odsetek palaczy wśród młodzieży.

Celem proponowanych przez finlandzki rząd zmian jest maksymalne ograniczenie a nawet zaprzestanie używania przez Finów wyrobów tytoniowych i nikotynowych do 2030 roku. Sceptycznie do tych planów podchodzi wspomniany Instytut Zdrowia i Spraw Socjalnych, według którego ograniczenie grupy palaczy poniżej 5 proc. wymagałoby, aby każdego roku z papierosów rezygnowało ok. 6 proc. kobiet i prawie 10 proc. mężczyzn.

Nowe pokolenie bez papierosów?

Uwolnienie rodaków od papierosów nie w perspektywie dekady a najbliższych pięciu lat planuje Nowa Zelandia, która zamierza wprowadzić zakaz palenia papierosów pokoleniu urodzonemu po 2004 roku, czyli osobom, które od przyszłego roku zaczną wchodzić w dorosłość.

Rozważane jest także m.in. ograniczenie miejsc, w których można kupić papierosy, czy znaczne obniżenie poziomu nikotyny w wyrobach tytoniowych.

Władze Nowej Zelandii podkreślają, że potrzeba nowego podejścia w tej kwestii, gdyż każdego roku z powodu palenia umiera prawie 5 tys. Nowozelandczyków.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel
się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Dostawcy kombinują, podwyżki ceny prądu stają się faktem

Enea i Energa kombinują jak mogą. Dostawcy prądu znaleźli sposób na obejście cen regulowanych prądu

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >