Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Fatalne wieści dla wynajmujących. Ceny polecą ostro w górę
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 12.02.2024 17:36

Fatalne wieści dla wynajmujących. Ceny polecą ostro w górę

klucz w drzwiach
Pixabay/PhotoMIX-Company

Czy w twojej umowie najmu znajduje się klauzula waloryzacyjna? Wynajmujesz mieszkanie długoterminowo? Dla wielu osób mamy złą wiadomość. Czynsz może wzrosnąć nawet o kilkaset złotych. Oto dlaczego.

Ceny wynajmu rosną szybciej od inflacji

Wynajmowanie mieszkania zabiera większości Polaków znaczną część domowego budżetu. To w końcu również koszt wody czy wywozu śmieci. To jednak czynsz stanowi lwią część wydatków — która w dodatku błyskawicznie wzrasta. Według danych GUS, przytoczonych przez GetHome.pl, w 2023 roku opłaty za mieszkanie wzrosły o więcej niż 14% — a zatem szybciej niż inflacja, która wyniosła niecałe 11,5%.

Na wzrost cen najmu składają wciąż idące w górę ceny energii, które w przypadku gazu wyniosły ponad 15%, a w przypadku prądu już 21,4%, ale również opłaty za śmieci — te podrożały średnio o niemal 8%. To jednak również kwestia klauzuli waloryzacyjnej. Wiele osób nawet o nie nie pamięta, a to ona znacząco wpłynie na podwyżki już w najbliższej przyszłości.

Seniorka pracowała 61 lat. Zaskakujące, jaką dostaje emeryturę

”Niestety nie mamy dobrej wiadomości”. Klauzula waloryzacyjna

Tak o nachodzących podwyżkach wypowiadał się ekspert portalu GetNHome.pl, Marek Wielgo:

Niestety nie mamy dobrej wiadomości dla osób najmujących mieszkanie na podstawie kilkuletniej umowy. W tym roku muszą się oni liczyć z 11,4 procent podwyżką czynszu.

Koszty mogą wzrosnąć nawet o kilkaset złotych miesięcznie — przykładowo, jeśli płacimy 3 tysiące czynszu w ramach najmu długoterminowego, po podwyżce będzie to już 3342 zł. To wina m.in. klauzuli waloryzacyjnej — ta, zamieszczona w umowie przez właściciela mieszkania czy domu, zadba o podniesienie czynszu o ”średnioroczny wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w poprzednim roku kalendarzowym”. Wspomniane 11,4% to wskaźnik inflacyjny, ogłoszony  na początku roku przez Główny Urząd Statystyczny.

Umowa długoterminowa jest lepsza?

W Polsce o wiele rzadziej zawierane są umowy na kilka lat — znacznie częściej decydujemy się, sami lub za sprawą właściciela lokal, by podpisać umowę na rok, a później ją przedłużyć. To jednak daje okazję wynajmującemu na podniesienie czynszu, co jest zabiegiem podobnym do waloryzacji, często jednak mniej korzystnym dla najemców. W 2023 roku sytuacja się jednak odwróciła. Waloryzacja czynszu wyniosła wówczas 14,4%, podczas gdy czynsze rynkowe zostały podniesione o 11,5%. 

źródło: radio zet