BiznesINFO.pl
ceny prądu w górę

Biznes info

Fatalne informacje o cenach prądu. Niebawem będą wyższe o 300 proc.

28 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Ceny prądu są coraz wyższe, a to niestety jeszcze nie koniec. W przyszłym roku mogą być wyższe nawet o 300 proc., a wszystko to przez rosnące zapotrzebowanie i rosnące ceny surowców.

Największe polskie firmy oferujące energię takie jak Energa, Enea i Tauron są już po złożeniu do URE wniosków o podwyżki, co uzasadniają wzrostem zapotrzebowania wynikającym m.in. ze zwiększonej liczby ludności w Polsce spowodowanej napływem uchodźców z Ukrainy, pisze money.pl.

Polski Komitet Energii Elektrycznej tłumaczy wysokie ceny energii

PKEE wyjaśnia, że sprzedawcy energii nie są jej producentami, co determinuje, że ich ceny są uzależnione od cen na giełdzie energii.

Energia zaczyna drożeć w momencie, gdy do jej produkcji włączane są elektrownie, które do produkcji prądu zużywają gaz. To jednak następuje na końcu, w pierwszej kolejności korzysta się z najtańszych źródeł energii takich jak elektrownie wykorzystujące energię z OZE, w następnej kolejności włącza się elektrownie na węgiel brunatny.

Prąd produkowany z węgla kamiennego i gazu jest najdroższy i w momencie włączania go do systemu, stawki zaczynają rosnąć.

Europejski system energetyczny, to jeden organizm

Ogromny wpływ na ceny energii w Polsce ma również sytuacja energetyczna w Europie. Polska jest włączona do europejskiego systemu energetycznego i często sprzedaje energię do innych krajów Unii Europejskiej, jeżeli tam produkcja energii jest droższa.

Tego lata problemy z wyprodukowaniem taniej energii z OZE miała m.in. Norwegia, która z powodu suszy nie mogła w pełni wykorzystać elektrowni wodnych.

Tagi:

ceny energii

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

Paszport energetyczny obejmie szerszy krąg osób. Jego koszt to nawet 1000 zł

Czytaj więcej >
Warszawa nocą

Energetyka

Kryzys energetyczny. Świąteczne lampki w Warszawie będą świecić krócej

Czytaj więcej >

Energetyka

Operatorzy sieci ostrzegają przed brakiem węgla w Polsce. Problem może dotyczyć też Niemców

Czytaj więcej >

Energetyka

Prezes PGG napisał list do górników. Odniósł się do sytuacji na rynku węgla

Czytaj więcej >

Energetyka

Odwiedziny na polecenie rządu. W zbieraniu danych pomogą kominiarze

Czytaj więcej >

Energetyka

Złożono projekt komisji weryfikacyjnej ds. polityki energetycznej Polski. PiS chce zbadać rosyjskie wpływy

Czytaj więcej >