Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Emerytura nawet pięć lat wcześniej dla konkretnej grupy. Do Sejmu wpłynął projekt
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 04.08.2023 10:37

Emerytura nawet pięć lat wcześniej dla konkretnej grupy. Do Sejmu wpłynął projekt

banknoty
Biznesinfo

Tysiące pracowników mogłoby zyskać prawo do wcześniejszej emerytury. Chodzi o listonoszów. Do Sejmu wpłynęła już petycja w tej sprawie. 

Listonosze domagają się możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę

Do Sejmu wpłynęła petycja przygotowana przez  związek zawodowy NSZZ Listonoszy Poczty Polskiej. Jej autorzy domagają się przywrócenia możliwości przechodzenia na wcześniejsze emerytury przez listonoszy, czyli mężczyźni po ukończeniu 60 lat, a kobiety- 55 lat. 

Zwracają uwagę, że praca naraża ich na różne choroby. "Jest to połączenie pracy umysłowej z fizyczną, w zmiennych warunkach pogodowych oraz stałej koncentracji, która jest przyczyną ciągłego stresu" – czytamy w piśmie do Sejmu.  Jak czytamy w “Fakcie” zawód listonosza znajdował się w wykazie prac w warunkach szkodliwych i uprawniał do wcześniejszej emerytury, jednak w latach 90. go wykreślono.

Zgodnie z przepisami, posłowie muszą się zająć każdą petycją, która wpłynęła do Sejmu. Jeśli uznają postulaty za słuszne, mógłby powstać nawet projekt ustawy w tej sprawie.

Wcześniejsza emerytura. Więcej osób będzie mogło skorzystać

Zarobki listonoszy

Jak podaje Strefa Biznesu, listonosz, który roznosi listy pieszo, może zarobić od 3350 zł brutto miesięcznie, może liczyć na dodatki do wynagrodzenia 360 zł. 

Z kolei listonosz samochodowy zatrudniony w oparciu o umowę o pracę na okres próbny może liczyć na miesięczną pensję w wysokości od 3490 do 3710 zł brutto. Ponadto w ofertach pracy pojawia się wymaganie, by kandydat do pracy posiadał prawo jazdy kategorii B oraz własny samochód, który będzie można wykorzystać do pracy. 

Prawo do wcześniejszej emerytury

Obecnie prawo do wcześniejszej emerytury przysługuje osobom, które pracowały w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze. Do tej grupy zalicza się m.in. osoby pracujące w górnictwie i energetyce, żołnierzy zawodowych. Sejm uchwalił niedawno zmiany w emeryturach pomostowych, zniesiono wygasający charakter tych świadczeń. 

Od 1 marca 2023 r. kwota najniższej emerytury pomostowej jest równa kwocie minimalnej emerytury i wynosi 1588,44 zł. 

 

Tagi: emerytury