Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Tak źle jeszcze nie było. Polacy wydają majątek na prywatne leczenie, w ubiegłym roku padł rekord
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 04.08.2023 10:07

Tak źle jeszcze nie było. Polacy wydają majątek na prywatne leczenie, w ubiegłym roku padł rekord

Mazowieckie Centrum Rehabilitacji
Pawel Wodzynski/East News

Jak informuje piątkowa “Rzeczpospolita” Polacy po raz pierwszy w historii wydali na prywatną opiekę medyczną więcej niż 50 mld zł.

Rekordowe wydatki na prywatne leczenie

„Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że Polacy jeszcze nigdy nie wydali na ochronę zdrowia z własnej kieszeni tyle, co w 2022 roku. Chodzi o rekordowe 51,6 mld zł. Dziennik podkreśla, że jeśli dane GUS się potwierdzą, będzie to pierwszy raz, gdy na prywatne leczenie Polacy wydali więcej niż 50 mld zł. 

Ta kwota robi ogromne wrażenie, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, iż jest to ponad 1,2 tys. zł na każdego obywatela Polski. Z kolei w 2017 roku prywatne wydatki na ochronę zdrowia wyniosły ponad 40 mld zł, a publiczne - 90 mld zł.

Naukowcy kochają arbuzy. Od sprawdzania słodkości dzięki sztucznej inteligencji, po wytwarzanie paliwa

205,6 mld zł

W ubiegłym roku na ochronę zdrowia przeznaczono łącznie 205,6 mld zł, z czego 5 proc. to wydatki publiczne, a 1,7 proc. to wydatki prywatne. 

"GUS wydatki prywatne dzieli na dwie kategorie: te, które bezpośrednio wydają gospodarstwa domowe i na pozostałe. To m.in. pieniądze, które na opiekę zdrowotną pracowników przeznaczają pracodawcy, pieniądze organizacji pozarządowych czy innych instytucji oraz dobrowolne prywatne ubezpieczenia zdrowotne" - podaje „Rzeczpospolita".

Ważna wiadomość dla części emerytów. Dodatkowe pieniądze trafią do nich później.

Wydajemy więcej na refundowane leki

Powołując się na opinie ekspertów, dziennik podaje, że rosnący udział wydatków prywatnych świadczy o niewydolności systemu publicznego

Z danych GUS, które przytacza „Rzeczpospolita” wynika, że w ubiegłym roku na zakup leków refundowanych Polacy wydali z własnej kieszeni ponad 13,3 mld zł - średnio o 61 zł więcej niż w ubiegłym roku.

Tagi: NFZ