Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wcześniejsza emerytura. Więcej osób będzie mogło skorzystać
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 28.07.2023 14:47

Wcześniejsza emerytura. Więcej osób będzie mogło skorzystać

sejm
East News

Sejm zajął się dziś nowelizacją ustawy o emeryturach pomostowych. Oprócz tego wprowadzono zabezpieczenia działaczy związkowych z zakresu prawa pracy oraz zwiększono roczny limit odliczenia od dochodu wydatku z tytułu składek członkowskich płaconych na rzecz związków zawodowych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Emerytury pomostowe

Podczas głosowania Sejm odrzucił większość poprawek Senatu, podaje Interia. 

Ważną zmianą jest uchylenie wygasającego charakteru emerytur pomostowych. Obecnie z “pomostówki” mogą skorzystać tylko osoby, które przed 1 stycznia 1999 r. wykonywały pracę w szczególnych warunkach. Dotyczy to min. osób pracujących pod ziemią czy wykonujących bardzo ciężką pracę fizyczną. 

Oznacza to, że po zmianie na wcześniejszą emeryturę będą mogły iść osoby urodzone po tej dacie. 

Emerytury pomostowe. ZUS może skontrolować, czy były opłacane składki

Zmiany dla członków związków zawodowych

Podwyższono też roczny limit odliczenia od dochodu wydatków z tytułu składek członkowskich zapłaconych na rzecz związków zawodowych w roku podatkowym z 500 do 840 zł. 

Pojawiła się również zmiana, która wzmacnia obronę prawną związkowców. W przypadku, gdy pracodawca zwolni bezprawnie działacza związkowego, pracownik będzie otrzymywał wynagrodzenie do momentu rozstrzygnięcia sądowego. 

Wysokość emerytury pomostowej

Od 1 marca 2023 r. kwota najniższej emerytury pomostowej jest równa kwocie minimalnej emerytury i wynosi 1588,44 zł.  Świadczenie to jest wypłacane do dnia nabycia przez osobę pobierającą je prawa do uzyskania powszechnej emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego. W kwietniu br. emeryturę pomostową pobierało 40,8 tys. osób. 

Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta. 

Tagi: Emerytura