Emerytura dla rocznika 1953 - sprawa ciągnie się już bardzo długo i nie zapowiada się na to, aby miała szczęśliwy finał
Pxhere
Autor Stanisław Węgrowski - 2 Grudnia 2019

Orzeczenie SN przynosi złe wieści dla emerytów. Wiele osób nie ma co liczyć na wyższą emeryturę

Emerytura dla rocznika 1953 nie musi być korzystnie przeliczana. Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego, który uznał, że ustawodawca mógł zmienić przepisy, co sprawia że wiele emerytek traci prawo korzystniejszego przeliczenia ich świadczenia - informuje “Rzeczpospolita”.

Emerytura dla rocznika 1953 - orzeczenie SN

Emerytura dla rocznika 1953. Sąd Najwyższy wydał orzeczenie, które nie spodoba się seniorkom - ustawodawca miał prawo do zmiany przepisów, co w konsekwencji oznacza, że emerytury wielu kobiet z tego rocznika nie zostaną wyrównane i podniesione.

“Rzeczpospolita” pisze o sytuacji kobiety urodzonej w 1952 roku, która na wcześniejszą emeryturę przeszła jeszcze w 2008 roku, a Sąd Najwyższy zajął się jej sprawą. "Choć powszechny wiek emerytalny ukończyła w 2012 r. jeszcze przed niekorzystną dla emerytów reformą przepisów, wniosek o przeliczenie świadczenia złożyła dopiero w 2016 r. Najpierw ZUS, a następnie sądy powszechne odmówiły jej prawa do bardzo korzystnego przeliczenia ich świadczenia" - czytamy.

Instytucje powołały się na ustawę z 1 stycznia 2013 roku, która zakłada, że przy liczeniu emerytury z nowego systemu, ze stanu konta trzeba potrącić wypłacone do tej pory świadczenia, które były obliczona jeszcze według starych zasad.

"Rzeczpospolita” podaje, że Sąd Najwyższy w uchwale z 28 listopada stwierdził jednak, że nowe zasady liczenia emerytur obejmują wszystkie osoby, które wniosek w tej sprawie złożyły po zmianie przepisów.

Biedronka rozpoczyna już świętowanie. Oferuje gęś i kurczaka za 2 złote oraz inne produkty za pół cenyBiedronka rozpoczyna już świętowanie. Oferuje gęś i kurczaka za 2 złote oraz inne produkty za pół cenyCzytaj dalej

Emerytura dla rocznika 1953 - decyzja TK

W marcu bieżącego roku Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie o niekonstytucyjności przepisu, który dotyczy wcześniejszych emerytur. Chodzi o przypadek, w którym obliczano podstawę, jaką będzie mieć emerytura powszechna kobiet, które urodziły się w 1953 r. i pobierały wcześniejszą emeryturę. Według przepisów emerytura jest pomniejszona o świadczenia, które kobiety uzyskiwały przed wejściem w wiek emerytalny. Kobiety urodzone w 1953 r., które skorzystały z wcześniejszej emerytury miały otrzymać możliwość zwrócenia się o ponowne przeliczenie emerytury powszechnej i otrzymanie wyższych świadczeń. Business Insider podaje, że z konsekwencji orzeczenia Trybunały Konstytucyjnego mogłby skorzystać 112,5 tys. kobiet, a jej roczny koszt wynosiły ok. 1 mld zł.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nawet kret nie pomaga na zatkany zlew? Mamy sprawdzone rozwiązanie
  2. Ogłoszenie mężczyzny z Sosnowca podbija sieć. Szuka gosposi, wynagrodzenie to prawdziwy hit
  3. Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatek
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. Najniższa emerytura będzie większa! Wiadomo, ile teraz wyniesie, seniorzy będą przecierać oczy ze zdumienia

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News