Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Orzeczenie SN przynosi złe wieści dla emerytów. Wiele osób nie ma co liczyć na wyższą emeryturę
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 02.12.2019 01:00

Orzeczenie SN przynosi złe wieści dla emerytów. Wiele osób nie ma co liczyć na wyższą emeryturę

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Emerytura dla rocznika 1953 - orzeczenie SN

Emerytura dla rocznika 1953. Sąd Najwyższy wydał orzeczenie, które nie spodoba się seniorkom - ustawodawca miał prawo do zmiany przepisów, co w konsekwencji oznacza, że emerytury wielu kobiet z tego rocznika nie zostaną wyrównane i podniesione.

“Rzeczpospolita” pisze o sytuacji kobiety urodzonej w 1952 roku, która na wcześniejszą emeryturę przeszła jeszcze w 2008 roku, a Sąd Najwyższy zajął się jej sprawą. "Choć powszechny wiek emerytalny ukończyła w 2012 r. jeszcze przed niekorzystną dla emerytów reformą przepisów, wniosek o przeliczenie świadczenia złożyła dopiero w 2016 r. Najpierw ZUS, a następnie sądy powszechne odmówiły jej prawa do bardzo korzystnego przeliczenia ich świadczenia" - czytamy.

Instytucje powołały się na ustawę z 1 stycznia 2013 roku, która zakłada, że przy liczeniu emerytury z nowego systemu, ze stanu konta trzeba potrącić wypłacone do tej pory świadczenia, które były obliczona jeszcze według starych zasad.

"Rzeczpospolita” podaje, że Sąd Najwyższy w uchwale z 28 listopada stwierdził jednak, że nowe zasady liczenia emerytur obejmują wszystkie osoby, które wniosek w tej sprawie złożyły po zmianie przepisów.

Emerytura dla rocznika 1953 - decyzja TK

W marcu bieżącego roku Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie o niekonstytucyjności przepisu, który dotyczy wcześniejszych emerytur. Chodzi o przypadek, w którym obliczano podstawę, jaką będzie mieć emerytura powszechna kobiet, które urodziły się w 1953 r. i pobierały wcześniejszą emeryturę. Według przepisów emerytura jest pomniejszona o świadczenia, które kobiety uzyskiwały przed wejściem w wiek emerytalny. Kobiety urodzone w 1953 r., które skorzystały z wcześniejszej emerytury miały otrzymać możliwość zwrócenia się o ponowne przeliczenie emerytury powszechnej i otrzymanie wyższych świadczeń. Business Insider podaje, że z konsekwencji orzeczenia Trybunały Konstytucyjnego mogłby skorzystać 112,5 tys. kobiet, a jej roczny koszt wynosiły ok. 1 mld zł.