BiznesINFO.pl
Emerytura bez podatku

Unsplash/Cristian Newman

Emerytura bez podatku. Jesteś za pobieraniem przez seniorów pełnej kwoty świadczenia?

27 Września 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Emerytura bez potrąceń przełożyłaby się na wzrost senioralnego świadczenia o 20 proc. Jednak spełnienie marzeń wielu emerytów mogłoby poważnie nadszarpnąć kondycję finansową państwa. Czy mimo tego uważasz, że emerytura powinna być zwolniona z podatku?

Emerytura bez podatku – zysk dla seniora

Na emeryturę bez podatku zdecydowały się władze Bułgarii, Litwy czy Węgier. Ta koncepcja pozostaje stałym punktem debaty politycznej również w Polsce, jednak w dalszym ciągu brakuje konkretnych działań, które podreperowałyby sytuację finansową tysięcy emerytów. 

Za zdjęciem opodatkowania z emerytur opowiada się przede wszystkim PSL. Według wyliczeń lidera tej partii Władysława Kosiniaka-Kamysza wprowadzenie świadczenia senioralnego bez podatku oznaczałoby, że emeryci dostawaliby ok. 400 zł więcej w skali miesiąca. Jednak to rozwiązanie sprzyjałoby przede wszystkim seniorom, który otrzymują najwięcej pieniędzy. Osoby z emeryturą ok. 3 tys. zł mogłyby liczyć na zysk rzędu nawet 500 zł. Przy emeryturze minimalnej (1,2 tys. zł) podwyżka wyniosłaby 150 zł.

Emerytura bez podatku – strata dla państwa

Emerytura bez podatku to pomysł konsekwentnie odrzucany przez partię rządzącą. Dlaczego? Z powodów czysto ekonomicznych. Portal zadluzenie.pl podaje, że straty z tytułu rezygnacji z podatku dochodowego od emerytury wyniosłyby 15-16 mld zł rocznie. Pójście o krok dalej i niepobieranie również składki na ubezpieczenie zdrowotne oznaczałoby utratę kolejnych 20 mld zł w skali roku.

Zamiast emerytury bez podatku rząd proponuje całą gamę zamienników w postaci waloryzacji świadczeń czy trzynastej emerytury. Mimo tego aż 80 proc. ankietowanych, którzy wzięli udział w badaniu Super Expressu, opowiada się za zniesieniem podatku dochodowego od emerytur. Jesteś wśród nich? Popierasz emerytury bez podatku?

Tagi:

podatekemerytura

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Renta rodzinna. Bliscy osoby zmarłej mogą uzyskać finansowe wsparcie od ZUS

Czytaj więcej >

Finanse

Ponad milion Polaków będzie musiało dopłacić PIT. Dotyczy to głównie najlepiej zarabiających

Czytaj więcej >

Finanse

10 zł prowizji za wypłatę z bankomatu. Banki wprowadzają wyższe opłaty

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Finanse

Kiedy najniższa krajowa w Polsce przekroczy 10 000 zł

Czytaj więcej >

Finanse

Wysoka waloryzacja emerytur nie dla wszystkich. Mundurowi nie kryją oburzenia

Czytaj więcej >

Finanse

Możesz dostać zwrot pieniędzy za gaz. W ciągu 30 dni wypełnij wniosek

Czytaj więcej >