Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Emeryci muszą uważać. ZUS ostrzega przed niebezpieczeństwem
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 13.04.2023 22:01

Emeryci muszą uważać. ZUS ostrzega przed niebezpieczeństwem

List od ZUS w segregatorze
BiznesInfo

Utracenie przez seniorów 13. emerytury bądź jakiegokolwiek świadczenia zdecydowanie nie jest przyjemne. Gorsze jest padnięcie ofiarą oszustów i utrata środków przez starsze osoby, przed czym ostrzegł w czwartek ZUS.

Oszuści czyhają na seniorów

Wypłaty tzw. “trzynastek” rozpoczęły się na początku kwietnia, chociaż pierwsze wypłaty miały miejsce już 31 marca. Nie jest zatem dziwne, że również i w tym kontekście uaktywnili się oszuści.

W komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przestrzegł przed oszustami. Mają oni proponować seniorom pomoc w uzyskaniu 13. emerytury.

W ZUS mogą czekać na Ciebie dodatkowe pieniądze. Uważaj jednak, masz ograniczony czas na wniosek

ZUS nie odwiedza seniorów w domach

Takie osoby mają podszywać się pod pracowników ZUS bądź inne pseudousługi, jak to określono w komunikacie ZUS. Oszuści najczęściej chcą pozyskać pieniądze seniorów bądź ich dane osobowe.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapewnia, że 13. emerytura wypłacana jest seniorom automatycznie i nie są do tego potrzebne żadne formalności. Z kolei pracownicy ZUS nie odwiedzają ludzi w ich domach. Wyjątkiem od tej reguły są kontrole zwolnień lekarskich i płatników składek.

Podejrzenia zgłosić na policję

W swoim komunikacie ZUS zaznacza, iż prawdziwy pracownik Zakładu zawsze uprzedza o swojej wizycie oraz okazuje swoją legitymację służbową. Nie będzie również prosił o jakiekolwiek pieniądze.

W przypadku wątpliwości co do tożsamości osoby lub podejrzenia oszustwa, Zakład prosi o jak najszybsze powiadomienie policji i najbliższej placówki ZUS. Pozwoli to na ukrócenie takich praktyk w dużo szybszym tempie.

Tagi: ZUS oszuści