Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Działalność firmy można zawiesić, ale nie można wtedy legalnie pracować
Przemysław Puch
Przemysław Puch 26.05.2021 02:00

Działalność firmy można zawiesić, ale nie można wtedy legalnie pracować

tuba-388989 1920
https://pixabay.com/pl/photos/tuba-sklep-muzyczny-388989/

Działalność gospodarcza nie zawsze przynosi spodziewane zyski. Zdarzają się okresy przestoju, tak jak w przypadku panującej obecnie pandemii. Wtedy można zawiesić działalność, aby uniknąć konieczności płacenia zaliczek na podatek czy składek na ubezpieczenie. Ale nie wolno wtedy podejmować działań, które prowadziła firma.

W sytuacji kryzysowej właściciel firmy może skorzystać z przewidzianego w polskim prawie narzędzia, jakim jest zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej. Wniosek o przeprowadzenie takiej operacji należy złożyć w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiIDG), co można uczynić na kilka sposobów. 

Urzędnik, list, internet

Pierwszym sposobem jest osobista wizyta w urzędzie miasta lub gminy, gdzie firma została zarejestrowana (może to być także urząd dzielnicowy lub urząd miasta na prawach powiatu). W wydziale nadzorującym działalność gospodarczą urzędnik przyjmie wniosek o zawieszenie i od razu wprowadza go do systemu CEiIDG.

Operację taką można także przeprowadzić listownie poprzez wysłanie listem poleconym wypełnionego wniosku. Powinien on być jednak opatrzony własnoręcznym podpisem wnioskodawcy potwierdzonym przez notariusza.

Zawiesić działalność firmy można także elektronicznie przez Internet. Do tego jednak konieczne jest posługiwanie się tzw. profilem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym, co nie jest powszechne.

Okres zawieszenia rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku i trwa do momentu wskazanego we wniosku bądź ustanowienie tzw. zarządu sukcesyjnego.

Co wolno, czego nie należy

Zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej przynosi liczne korzyści. Powoduje, że nie trzeba wyliczać i płacić zaliczek na podatek dochodowy, składać deklaracji za okresy rozliczeniowe podatku VAT.

W okresie zawieszenia nie wolno wykonywać działalności, którą prowadziła firma. Można jednak świadczyć na przykład usługę najmu albo sprzedawać należące do firmy ruchomości. Jeżeli będą to czynności opodatkowane podatkiem VAT, należy o tym zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego jeszcze przed dniem zawieszenia działalności gospodarczej albo rozpoczęcia wykonywania takich czynności.

Jeżeli zawieszenie będzie trwało nieprzerwanie przynajmniej przez pół roku (sześć miesięcy), naczelnik urzędu skarbowego może wykreślić taką firmę z rejestru czynnych podatników VAT. Po zakończeniu zawieszenia podmiot będzie mógł wrócić do rejestru automatycznie (właściciel firmy nie musi składać wniosku).