Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Dyskryminacja w miejscu pracy
Marta Dobrzycka
Marta Dobrzycka 28.05.2021 02:00

Dyskryminacja w miejscu pracy

relationship-2822420 1920
https://pixabay.com/pl/photos/związek-człowiek-kobieta-2822420/

.Dyskryminacja w miejscu pracy wbrew pozorom zdarza się bardzo często i może dotknąć każdego. Możemy spotkać się z dyskryminacją ze względu na wiek, płeć, narodowość, wyznanie czy kolor skóry, a także z wielu innych powodów. Każdy przejaw zachowania, zarówno w formie działania, jak i zaniechania, powodujący, że dany pracownik jest gorzej traktowany niż inni może być uznany za dyskryminację. Prawo wyróżnia dwa podstawowe rodzaje dyskryminacji. Dyskryminację bezpośrednią i dyskryminację pośrednią. Każda dyskryminacja w miejscu pracy może skończyć się żądaniem wysokiego odszkodowania ze strony pracownika, a w skrajnych przypadkach, gdy na przykład dochodzi do molestowania seksualnego, sprawą karną. 

Z artykułu dowiesz się:

  • Co to jest dyskryminacja w miejscu pracy?

  • Jak może przejawiać się dyskryminacja w miejscu pracy?

  • Jakie są rodzaje dyskryminacji w miejscu pracy?

  • Czy molestowanie to też dyskryminacja?

  • Jakie prawa ma dyskryminowany pracownik?

Dyskryminacja w miejscu pracy – czym jest?

Dyskryminacja  w miejscu pracy oznacza zachowania, które powodują, że z określonej przyczyny (kryterium dyskryminacyjnego) określony pracownik lub kandydat do pracy jest gorzej traktowany od innych osób. Mogą to być zarówno działania, jak i ich zaniechanie. Jeśli chcemy mówić o dyskryminacji, ważne jest, abyśmy wskazali kryterium z powodu którego ktoś jest dyskryminowany. Często takim kryterium dyskryminacyjnym jest: płeć, wiek, niepełnosprawność, rasa, religia, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkowa, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientacja seksualną, a także ze względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy. 

Rodzaje dyskryminacji w miejscu pracy 

Zgodnie z Kodeksem pracy możemy wyróżnić dwa rodzaje dyskryminacji w miejscu pracy - dyskryminację bezpośrednią i dyskryminację pośrednią. O tej pierwszej mówimy wówczas, gdy pracownik z jakiejś przyczyny jest traktowany pewnej sytuacji w gorszy sposób niż inni pracownicy. O dyskryminacji pośredniej możemy mówić, gdy, jak tłumaczy Marcin Frąckowiak z prawopracy.blog: "na skutek pozornie neutralnego postanowienia, zastosowanego kryterium lub podjętego działania występują lub mogłyby wystąpić niekorzystne dysproporcje albo szczególnie niekorzystna sytuacja w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych wobec wszystkich lub znacznej liczby pracowników należących do grupy wyróżnionej ze względu na jedną lub kilka przyczyn (kryteriów dyskryminacyjnych)”. 

O dyskryminacji bezpośredniej w miejscu pracy mówimy zatem, gdy wyraźnie możemy wyróżnić kryterium dyskryminujące, natomiast z dyskryminacją pośrednią już tak łatwo nie jest. Dyskryminacja pośrednia to sytuacja o wiele bardziej złożona, często ma miejsce, gdy jakieś działanie nie daje się racjonalnie wyjaśnić. 

Jak może przejawiać się dyskryminacja w miejscu pracy i kogo może dotyczyć?

Dyskryminacji w miejscu pracy podlegać mogą zarówno pojedynczy pracownicy, jak i całej grupy pracowników. Zdarzają się także sytuacje, w których dyskryminacji podlegają nawet potencjalni kandydaci do pracy. 

Dyskryminacja może dotyczyć zarówno osób ubiegających się o zatrudnienie, jak i pracowników już zatrudnionych. Z dyskryminacją mogą spotkać się także pracownicy, którzy są z pracy zwalniani. Czasem zdarzają się sytuacje, w których o zwolnieniu danej osoby decydują takie kryteria jak wiek czy płeć. 

Molestowanie seksualne a dyskryminacja w miejscu pracy 

Jedną z form dyskryminacji w miejscu pracy jest także molestowanie seksualne. Molestowanie seksualne to “każde niepożądane zachowanie o charakterze seksualnym lub odnoszące się do płci pracownika, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności pracownika, w szczególności stworzenie wobec niego zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery; na zachowanie to mogą się składać fizyczne, werbalne lub pozawerbalne elementy” – czytamy na prawopracy.blog.