BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Dostałeś wiadomość o zwrocie podatku, uważaj. Oszuści znowu atakują
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 30.03.2023 21:53

Dostałeś wiadomość o zwrocie podatku, uważaj. Oszuści znowu atakują

Telefon w rękach
Iberion

Jak wynika z najnowszych doniesień zespołu CERT Polska, oszuści znowu ruszyli do akcji. Tym razem rozsyłają maile podszywając się pod organy podatkowe i państwowe.

Kolejny atak oszustów

Atak jest kolejnym, który przyjął postać phishingu. Oszuści podszywają się pod konkretne organy, aby zdobyć zaufanie ofiar i wyłudzić wrażliwe dane.

Jak informuje portal o2.pl, atakujący rozsyłają do potencjalnych ofiar wiadomości SMS. Ich treść informuje o zatwierdzeniu zwrotu podatku i link do strony www.

Podstawiona strona www

Strona, do której prowadzi link, jest fałszywa. Jak wynika z informacji CERT Polska cytowanych przez o2.pl, wykorzystuje wizerunek Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej.

Nietrudno tę stronę pomylić z prawdziwą. Na pierwszy rzut oka może np. wyglądać jak część oficjalnego serwisu Twój e-PIT - ale w prawdziwej wersji odwiedzający nigdy nie jest pytany o wrażliwe dane do bankowości elektronicznej.

Kolejny atak w ostatnim czasie

Jak wynika z danych o2.pl, wpisanie danych na takiej podstawionej stronie może skutkować tylko jednym - utratą wszystkich pieniędzy z konta bankowego. Nie dziwi jednak wybór phishingu - okres rozliczeń ze skarbówką powoli się kończy.

Nie jest to jedyny atak w ostatnim czasie. Jak przypomina o2.pl, oszuści podszywali się niedawno pod serwis Netflix, informując przykładowo o błędzie przy przetwarzaniu płatności.