BiznesINFO.pl
Biznes Info

Biznes Info

Dopłaty do mieszkań, ale tylko od określonej kwoty. Część Polaków pieniędzy nie zobaczy

26 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Dopłaty do mieszkań przewidziane w Polskim Ładzie ominą część Polaków. Bank Gospodarstwa Krajowego udzieli gwarancji wkładu własnego do 100 tys. złotych. Jak się okazuje, przewidziano także maksymalną kwotę za metr kwadratowy mieszkania.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym charakteryzują się dopłaty do mieszkań

  • Do kogo będzie skierowany program

  • Jakie warunki dopłat stawia rząd

Dopłaty do mieszkań nie dla wszystkich

Polski Ład to szereg rozwiązań społecznych, gospodarczych i ekonomicznych. Rządzący podkreślają, że jest to kompleksowa reforma zapewniająca Polakom dobrobyt oraz życie na zachodnim poziomie.

Na konferencji podczas prezentacji Polskiego Ładu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zmiany w programach mieszkaniowych realizowanych w kraju. Przyznał, że część z pomysłów się nie udała, ale jako szef rządu chce, aby uległo to zmianie. Dodał, że ma nadzieję na to, że w za 10 lat niemal każda polska rodzina będzie miała własne cztery kąty.

Rząd zapowiedział, że będzie można kupić mieszkanie bez posiadania wkładu własnego. Polega to na tym, że osoby, które nie mają środków na wkład własny będą mogły otrzymać do 100 tys. złotych gwarancji bankowej lub do 160 tys. zł dofinansowania w przypadku rodzin wielodzietnych.

W przypadku dopłat dla rodzin wielodzietnych sytuacja będzie uzależniona od ilości posiadanych dzieci. W przypadku pojawienia się 2. dziecka dopłata będzie wynosić 20 tys. zł, po urodzeniu 3. dziecka - 60 tys. zł, a przy każdym kolejnym - 20 tys. zł.

Dopłaty ominą część Polaków

Jednakże z tych dopłat i gwarancji nie będzie mógł skorzystać każdy. Z dofinansowania będą mogły skorzystać rodziny wielodzietne oraz osoby korzystające z mieszkalnictwa socjalnego i TBS-ów, jednakże to nie koniec warunków.

Dopłaty będą przysługiwać również tym, którzy posiadają zdolność kredytową. "BGK udziela gwarancji wkładu własnego do 100 tys. zł (max. do 40 proc. wartości kredytu) do spłaty przez 15 lat" - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Wprowadzony zostanie także limit cen za metr kwadratowy mieszkania. KRRM podkreśla, że jest to konieczne, aby uniknąć wzrostu cen. Program będzie skierowany do osób do 40. roku życia, które spodziewają się dziecka lub już mają oraz do osób nieposiadających mieszkania.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >