Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dodatkowy podatek obciąży wynajmujących mieszkania. To efekt Polskiego Ładu
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 01.12.2022 10:23

Dodatkowy podatek obciąży wynajmujących mieszkania. To efekt Polskiego Ładu

pieniądze-monety-portfel-biznesinfo
Biznesinfo

Właściciel mieszkania będzie zobowiązany przenieść koszty utrzymania lokalu na najemcę – donosi czwartkowa „Rzeczpospolita”. Jeśli tego nie zrobi, skarbówka weźmie od niego dodatkowy podatek od opłat za media. W wyniku przepisów Polskiego Ładu właściciele mieszkań znajdujący się obecnie na skali PIT i uzyskujący przychód z wynajmu, w przyszłym roku muszą przejść na ryczałt i sprawdzić, czy w umowie najmu lokalu zadbali o wskazanie, kto płaci za media.

Podatek od opłat za media na horyzoncie

Okazuje się, że dla fiskusa zapisy umowne między wynajmującym mieszkanie a najemcą są bardzo istotne. Chodzi zwłaszcza o sprecyzowanie, kogo obciążają opłaty za media.

Gdy w umowie wskazano, że najemcę, wówczas koszty te nie wliczają się do przychodu właściciela. Natomiast jeśli jest odwrotnie, cała kwota, którą najemca przekazuje właścicielowi za wynajem, jest przez skarbówkę traktowana jako przychód. Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w InFakt tłumaczy w rozmowie z „Rz”, iż w przypadku ryczałtu będzie to równoznaczne z zapłatą wyższego podatku.

W praktyce zatem, wynajmujący, który rozlicza się ryczałtem, otrzymuje od najemcy czynsz najmu i tylko on stanowi jego wynagrodzenie w tej kwestii. Poza tym otrzymuje również pieniądze na poczet opłat za wodę, ogrzewanie, odprowadzanie ścieków i odpadów, prąd, gaz, utrzymanie nieruchomości wspólnej czy też wpłaty na fundusz remontowy. Te opłaty wynajmujący przekazuje określonym podmiotom, dlatego jest w tym przypadku jedynie pośrednikiem najemcy (oczywiście opłaty za media – po uzgodnieniu stron – może przekazywać ich dostawcom i wspólnocie mieszkaniowej sam najemca).  

Konieczne jest sprawdzenie umów

Dopełnienie formalności związanych z umową najmu powinno być szczególnie istotne dla właścicieli pozostających na skali.

Teraz, nawet jeśli muszą wykazać dodatkowy przychód, to płacąc za media, jednocześnie rozliczą koszt. Wychodzą więc na zero – podkreśla zapytany przez „Rz” doradca podatkowy Wojciech Kliś.

Jego zdaniem rozdzielenie opłat za czynsz i media stanowi zabezpieczenie dla wynajmującego mieszkanie.