BiznesINFO.pl
pieniądze-monety-portfel-biznesinfo

Biznesinfo

Dodatkowy podatek obciąży wynajmujących mieszkania. To efekt Polskiego Ładu

1 Grudnia 2022

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

Właściciel mieszkania będzie zobowiązany przenieść koszty utrzymania lokalu na najemcę – donosi czwartkowa „Rzeczpospolita”. Jeśli tego nie zrobi, skarbówka weźmie od niego dodatkowy podatek od opłat za media. W wyniku przepisów Polskiego Ładu właściciele mieszkań znajdujący się obecnie na skali PIT i uzyskujący przychód z wynajmu, w przyszłym roku muszą przejść na ryczałt i sprawdzić, czy w umowie najmu lokalu zadbali o wskazanie, kto płaci za media.

Podatek od opłat za media na horyzoncie

Okazuje się, że dla fiskusa zapisy umowne między wynajmującym mieszkanie a najemcą są bardzo istotne. Chodzi zwłaszcza o sprecyzowanie, kogo obciążają opłaty za media.

Gdy w umowie wskazano, że najemcę, wówczas koszty te nie wliczają się do przychodu właściciela. Natomiast jeśli jest odwrotnie, cała kwota, którą najemca przekazuje właścicielowi za wynajem, jest przez skarbówkę traktowana jako przychód. Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w InFakt tłumaczy w rozmowie z „Rz”, iż w przypadku ryczałtu będzie to równoznaczne z zapłatą wyższego podatku.

W praktyce zatem, wynajmujący, który rozlicza się ryczałtem, otrzymuje od najemcy czynsz najmu i tylko on stanowi jego wynagrodzenie w tej kwestii. Poza tym otrzymuje również pieniądze na poczet opłat za wodę, ogrzewanie, odprowadzanie ścieków i odpadów, prąd, gaz, utrzymanie nieruchomości wspólnej czy też wpłaty na fundusz remontowy. Te opłaty wynajmujący przekazuje określonym podmiotom, dlatego jest w tym przypadku jedynie pośrednikiem najemcy (oczywiście opłaty za media – po uzgodnieniu stron – może przekazywać ich dostawcom i wspólnocie mieszkaniowej sam najemca).  

Konieczne jest sprawdzenie umów

Dopełnienie formalności związanych z umową najmu powinno być szczególnie istotne dla właścicieli pozostających na skali.

Teraz, nawet jeśli muszą wykazać dodatkowy przychód, to płacąc za media, jednocześnie rozliczą koszt. Wychodzą więc na zero – podkreśla zapytany przez „Rz” doradca podatkowy Wojciech Kliś.

Jego zdaniem rozdzielenie opłat za czynsz i media stanowi zabezpieczenie dla wynajmującego mieszkanie.

Tagi:

Podatkimieszkanie

Maria Gil-SobczykAutor

Wydawca Biznesinfo

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

BNP Paribas Bank Polska oferuje 550 zł nagrody za założenie konta. Warunek jest prosty

Czytaj więcej >
wnętrze sklepu

Finanse

Dezinflacja? Bez przesady. Szczera opinia członkini Rady Polityki Pieniężnej

Czytaj więcej >

Finanse

Środki z OFE po małżonku. Wystarczy jeden wniosek, a fundusz milczy

Czytaj więcej >

Finanse

Kondycja polskiej waluty na początku 2023 roku

Czytaj więcej >

Finanse

ZUS: tegoroczna waloryzacja rent i emerytur będzie kosztować ponad 44 mld zł

Czytaj więcej >

Finanse

W 2022 roku zaciągnęliśmy mniej kredytów, a jeśli tak, to nie w bankach. Możliwe przetasowania w całym sektorze

Czytaj więcej >