Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dodatkowe pieniądze z ZUS. Trzeba złożyć wniosek
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 17.01.2024 17:36

Dodatkowe pieniądze z ZUS. Trzeba złożyć wniosek

pieniądze
Pixabay/PhotoMIX-Company

Nowe świadczenie wspierające wypłacane jest osobom z niepełnosprawnością od początku 2024 roku. Jako że czasu na przyzwyczajenie się było niewiele, pytań o nową formę wsparcia wciąż jest mnóstwo. Co zrobić, gdzie i jakie dokumenty złożyć? Wyjaśniamy. 

Świadczenie wspierające — z wnioskiem nie tylko do ZUS-u

Nowy dodatek ma za zadanie przede wszystkim wspierać osoby z niepełnosprawnością i umożliwić im większą niezależność. Tradycyjnie świadczenie wypłacane jest przez ZUS, jednak pierwszy wniosek w tej sprawie należy złożyć gdzie indziej. To przede wszystkim ten aspekt był powodem komplikacji w ostatnich tygodniach.

Niezbędna do przyznania świadczenia wspierającego jest bowiem decyzja Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Decyzja, o której niektórzy wnioskodawcy zapomnieli.

ZUS wydał komunikat. Będą dzwonić do Polaków, wiemy o co chodzi

Poziom potrzeby wsparcia

To właśnie Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności ustala tzw. poziom potrzeby wsparcia w skali od 0 do 100 punktów. Do świadczenia uprawnione są osoby, które uzyskają minimum 70 punktów. Od wyniku zależny jest także moment uzyskania świadczenia oraz jego wysokość.

Wniosek do WZON możemy złożyć osobiście lub wysłać pocztą, ale także złożyć elektronicznie dzięki platformie Emp@tia.
 

Jak złożyć wniosek do ZUS?

Kiedy już uzyskamy decyzję WZON, możemy złożyć finalny wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zostanie on rozpatrzony  w oparciu o ustalony wcześniej poziom potrzeby wsparcia — właśnie dlatego nie można ominąć tego kroku.

Również do złożenia wniosku w ZUS prowadzą trzy drogi: Platforma Usług Elektronicznych ZUS, bankowość elektroniczna, oraz, ponownie, portal Emp@tia. Dokumentację może wypełnić za nas małżonek — w takiej sytuacji potrzebne będzie jednak upoważnienie, najlepiej wystawione przez notariusza, lub status opiekuna prawnego.

W sytuacji, w której wnioskodawca posiada dwa orzeczenia o niepełnosprawności — wystawione przez WZON i ZUS — sam może zdecydować, które załączy do wniosku. Wystarczy bowiem jedno z nich. Ważne jednak, by upewnić się, że jest ono aktualne.

źródło: o2.pl