BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Do spisu powszechnego wkroczyli rachmistrzowie. Będą mieli co robić
Radosław Święcki
Radosław Święcki 22.03.2022 09:23

Do spisu powszechnego wkroczyli rachmistrzowie. Będą mieli co robić

Zmiana zasad Spisu
BiznesInfo.pl

Choć Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań trwa już prawie trzy miesiące, dopiero dwa dni temu w akcję zaangażowanie zostali rachmistrzowie, którzy przeprowadzają wywiady bezpośrednie. Będą mieli co robić, gdyż jak wynika z danych przekazanych nam przez GUS, wielu Polaków się jak dotąd nie spisało.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od 23 czerwca wywiady w ramach spisu powszechnego przeprowadzają rachmistrzowie

  • Ilu Polaków się dotychczas nie spisało

  • Na jakie stawki mogą liczyć rachmistrzowie

Spis powszechny. Ile osób się nie pisało?

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań rozpoczął się co prawda 1 kwietnia, ale dopiero dwa dni temu, czyli prawie trzy miesiące po starcie akcji zaangażowani zostali w nią rachmistrzowie, czyli osoby bez których poprzednie edycje spisu nie mogły się odbyć.

Powodem tego stanu rzeczy jest pandemia, która spowodowała, że podstawową metodą realizacji spisu powszechnego w tym roku jest tzw. samospis, czyli - jak wskazuje nazwa - samodzielne spisanie się przez internet. Istnieje również możliwość, aby uczynić to drogą telefoniczną za pośrednictwem infolinii GUS.

Rachmistrzowie, którzy biorą udział w akcji od 23 czerwca mają kontaktować się z osobami, które nie spisały się dotąd przez internet bądź przez infolinię.

Czy będą mieli co robić? Okazuje się, że tak, bowiem z danych przekazanych naszej redakcji przez GUS wynika, że dość znaczne grono Polaków jeszcze się nie spisało.

Spis powszechny jeszcze przed ogromną liczbą Polaków

- Na dzień 22 czerwca  br. spisało się: 12 374 400 osób, co stanowi ponad 32,3  proc. osób zobowiązanych do spisania się – informuje nas Wydział Współpracy z Mediami GUS.

Statystyki przekazane Biznes Info przez GUS oznaczają zatem, że do tej pory nie spisało się 2/3 zobowiązanych do tego Polaków. GUS przypomina, że na mocy ustawy o statystyce publicznej udział w spisie powszechnym jest obowiązkowy.

- Zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1775), nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się  z osobami fizycznymi objętymi spisem. Zatem udział w wywiadzie prowadzonym przez rachmistrza jest obowiązkowy – podkreśla GUS.

Urząd informuje również, że spis metodą wywiadu bezpośredniego w terenie prowadzony jest przez rachmistrzów pod warunkiem zachowania standardowych zaleceń sanitarnych, zgodnie z aktualnymi przepisami prawa i zaleceniami. W trakcie wywiadu rachmistrz powinien „bezwzględnie dbać o zachowanie dystansu społecznego, a także realizować obowiązek zakrywania ust i nosa”.

W przypadku, gdy osoba udzielająca wywiadu objęta jest kwarantanną lub izolacją domową,  wywiad może odbyć się telefonicznie pod warunkiem przekazania rachmistrzowi numeru telefonu kontaktowego.

Jaka stawka za ankietę? Wprowadzono zmiany

Na kilka tygodni przed startem Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań redakcja Biznes Info zwróciła się do GUS z pytaniem o to na jakie stawki mogą liczyć rachmistrzowie.

W noweli ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 roku wynagrodzenie dla rachmistrzów zostało ujednolicone i wszyscy rachmistrzowie za zarejestrowanie jednej ankiety mają otrzymywać wynagrodzenie w wysokości 6 zł brutto – poinformowała naszą redakcję Ewa Bolesławska z GUS.

Przed ujednoliceniem stawek rachmistrzowie otrzymywali 4 zł za wywiad telefoniczny i 7 zł za wywiad bezpośredni.

Przypomnijmy, że Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 zakończy się we wrześniu.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: GUS
Polecane