Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Długi lepiej spłacaj jak najszybciej, jest nowy bat na dłużników. Twoje konto mogą zająć w jeden dzień
Radosław Święcki
Radosław Święcki 22.03.2022 09:25

Długi lepiej spłacaj jak najszybciej, jest nowy bat na dłużników. Twoje konto mogą zająć w jeden dzień

pieniądze wypłata
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News

Masz długi? Lepiej uporaj się z nimi jak najszybciej. Na początku tego miesiąca weszła w życie nowela ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Za sprawą nowych przepisów konto dłużnika może zostać zajęte w jeden dzień.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • 1 lipca weszła w życie nowela ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji

  • Co to oznacza dla dłużników

Masz długi? Zajmą ci konto w jeden dzień

1 lipca był w tym roku niczym 1 stycznia, gdyż od tego dnia wprowadzonych w życie został szereg zmian. Jedna z nich nie jest dobrą wiadomością dla osób posiadających długi.

Dwa tygodnie temu weszła w życie nowelizacja ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Zakłada ona, że wnioski egzekucyjne i tytuły wykonawcze będą przekazywane do urzędu skarbowego drogą elektroniczną.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Szybsze dotarcie tych dokumentów do skarbówki oznacza, że szybciej zostaną ściągnięte należności dłużników.

- Fiskus szybciej dobierze się do majątku dłużnika. Od 1 lipca wprowadzono system teleinformatyczny, dzięki któremu urząd, do którego zalegamy np. z podatkiem od nieruchomości, podatkiem VAT czy PIT może wydać tytuł wykonawczy, nadać klauzulę jego wykonalności i za pomocą kilku kliknięć wysłać go do organu egzekucyjnego - tłumaczyła w programie "Money. To się liczy" Anna Grudzień-Kurpiewska, radca prawny z kancelarii prawa upadłościowego.

Organ egzekucyjny - jak wyjaśnia ekspertka - może jeszcze tego samego dnia skierować zajęcia do banku bądź urzędu skarbowego.

Grudzień-Kurpiewska podkreśla, że przy egzekucji długu kluczowy jest czas i będzie działała tutaj zasada "kto pierwszy ten lepszy".

Za sprawą zmian czas ściągnięcia należności skróci się z kilku tygodni, a niekiedy i miesiąca do jednego dnia.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: dług