Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dla kogo wcześniejsza emerytura? Grono się zwiększyło
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 27.01.2024 23:09

Dla kogo wcześniejsza emerytura? Grono się zwiększyło

Banknoty
Pixabay/gosiak1980

Wiek poniżej progu emerytalnego nie oznacza, że dana osoba nie może liczyć na emeryturę. Niektórzy mogą bowiem otrzymać świadczenie wcześniej od innych. Co więcej - w ostatnim czasie grono to uległo powiększeniu.

Wcześniejsza emerytura dla wybranych

Jak wynika z informacji portalu superbiz.se.pl, nie ma jednakowych zasad dla wszystkich osób uprawnionych do wcześniejszej emerytury. Wszystko bowiem zależy od zawodu, jaki wykonywała dana osoba.

Emeryturę przed innymi mogą otrzymać chociażby ratownicy górscy czy artyści. W przypadku tych pierwszych wymagane jest min. 10 lat stażu pracy, oraz osiągnięcie odpowiedniego wieku (50 lat w przypadku kobiet, 55 w przypadku mężczyzn).

Wielu Polaków nie ma pojęcia. Zrobisz jedną rzecz i dostaniesz 1500 zł

Zmiany w emeryturach pomostowych

Najpopularniejszym sposobem na wcześniejszą emeryturę pozostają jednak emerytury pomostowe. Pieniądze można otrzymać przed osiągnięciem wieku emerytalnego, jeżeli spełnia się konkretne warunki przewidziane w ustawie.

W ostatnim czasie, kwestia emerytur pomostowych była głośna ze względu na reformę tego świadczenia. Nic dziwnego - wraz z początkiem 2024 roku, w życie weszły nowe zasady przyznawania tego typu emerytury. Teraz mogą je otrzymać również osoby, które zostały zatrudnione po 31 grudnia 1998 roku - w ten sposób zlikwidowano wygasający charakter tegoż świadczenia.

Są warunki do spełnienia

Według zasad, do otrzymania emerytury pomostowej konieczne jest wykonywanie konkretnego zawodu. Chodzi tutaj o pracę o szczególnym charakterze (tj. takich, w których wymaga się dobrej kondycji psychofizycznej) bądź w szczególnych warunkach - czyli np. takich, w których pracownik narażony jest na trwałą utratę zdrowia.

Sam fakt wykonywania pracy w szczególnych warunkach bądź o szczególnym charakterze nie uprawnia od razu do emerytury pomostowej - wymagany staż pracy wynosi w tym przypadku 15 lat. Dodatkowo trzeba posiadać okres składkowy oraz nieskładkowy (2 dekady w przypadku pań, 2,5 dekady w przypadku mężczyzn), mieć wymagany wiek (kobiety - 55 lat; mężczyźni - 60 lat) oraz być urodzonym w 1949 roku lub później.

źródło: superbiz.se.pl