Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Reaktory jądrowe już niedługo pokryją Polskę. Przez biznes Obajtka z najbogatszym Polakiem
Joanna Leja
Joanna Leja 22.03.2022 09:29

Reaktory jądrowe już niedługo pokryją Polskę. Przez biznes Obajtka z najbogatszym Polakiem

EN 01436848 0004
Andrzej Iwanczuk/REPORTER

PKN Orlen kierowany przez Daniela Obajtka i należąca do najbogatszego Polaka Michała Sołowowa Grupa Synthos podpisały porozumienie o współpracy dotyczącej rozwoju i wdrożenia zeroemisyjnych technologii jądrowych.

Prezesi Orlenu i Synthosu wstępnie szacują, że pierwszy reaktor jądrowy typu SMR mógłby ruszyć w Polsce nawet za 7 lat. We wtorek Orlen podpisał z koncernem chemicznym Synthos porozumienie o współpracy przy budowie w Polsce małych modułowych elektrowni atomowych. Chodzi o technologie amerykańskiej firmy GE Hitachi, z którą wcześniej podjął współpracę Synthos.

Zgodnie ze strategią Grupy ORLEN i ambicjami osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 roku, Koncern inwestuje w nisko- i zeroemisyjne, stabilne i innowacyjne moce wytwórcze energii elektrycznej. Nowa spółka joint venture ORLEN Synthos Green Energy zostanie powołana w celu komercjalizacji technologii mikro i małych reaktorów jądrowych, a w szczególności reaktorów BWRX-300 GE Hitachi Nuclear Energy.

Podpisana umowa zakłada szeroki zakres działalności spółki obejmujący m.in. promocję technologii, wspieranie rozwoju rozwiązań prawnych, badanie poszczególnych lokalizacji pod kątem budowy instalacji, realizację wspólnych inwestycji, a w końcu także produkcję energii i ciepła z wykorzystaniem tych technologii na potrzeby własne, komunalne i komercyjne.

– Energetyka jądrowa będzie jednym z najtańszych źródeł wytwarzania energii. Liczymy, że pierwszy reaktor powstanie w naszym kraju do 2030 roku. Jest już podpisany list intencyjny w sprawie ustalenia warunków dostaw pierwszych reaktorów do Polski. Inwestycja w mikro i małe reaktory jądrowe pozwoli na dalszy intensywny rozwój całej Grupy ORLEN i pomoże zdecydowanie zredukować nasze emisje dwutlenku węgla. Energetyka oparta m.in. o reaktory modułowe będzie atrakcyjnym uzupełnieniem portfolio energetycznego opartego o odnawialne źródła energii i gaz. Przyspieszenie wdrożenia małych reaktorów jądrowych umożliwi nam lepsze zbilansowanie portfela aktywów wytwórczych oraz budowę niskoemisyjnego i innowacyjnego segmentu energetyki. Naszym priorytetem jest wykorzystanie potencjału polskiej gospodarki i krajowych dostawców. Ważne jest dla nas, żeby inwestycje w reaktory modułowe odbyły się przy 50-procentowym udziale polskich firm – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Małe reaktory jądrowe mogą być szansą dla krajowej gospodarki

Małe reaktory atomowe SMR (ang. Small Modular Reactors) osiągają moc całkowitą do ok. 300 MW, ale w odróżnieniu od tradycyjnych elektrowni jądrowych są wytwarzane seryjnie i dostarczane w całości na miejsce budowy bloku. Pozwala to wykorzystać efekt skali i skrócić czas budowy.

Małe reaktory jądrowe mogą stanowić również szansę dla krajowej gospodarki. GE Hitachi szacuje, że około 50 proc. wydatków związanych z ich budową może zostać w Polsce. Dotyczy to także kluczowych elementów całej elektrowni jak turbina i generator, części zbiornika reaktora, systemy hydrauliczne. Dzięki temu powstaną nowe miejsca pracy w atrakcyjnych sektorach gospodarki. Już zidentyfikowano blisko 300 polskich firm, które mają potencjał stać się częścią łańcucha dostaw przy budowie tych reaktorów. Zgodnie z podpisaną umową, PKN ORLEN i Synthos Green Energy będą miały po 50 proc. udziałów w spółce joint venture i tyle samo głosów na Zgromadzeniu Wspólników, co oznacza wspólną i równoprawną kontrolę nad przedsięwzięciem. Zawiązanie spółki musi być zatwierdzone przez odpowiedni organ antymonopolowy, a wspólnicy chcą wystąpić o pozyskanie takiej zgody jeszcze w grudniu 2021 roku.

Podpisana we wtorek umowa zakłada realizację wspólnych inwestycji, a w końcu także produkcję energii i ciepła z wykorzystaniem energetyki jądrowej na potrzeby własne, komunalne i komercyjne.

Tagi: Orlen