Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Czyste powietrze od 1 lipca na nowych zasadach. Spore zmiany w finansowaniu z programu
Radosław Święcki
Radosław Święcki 24.06.2021 02:00

Czyste powietrze od 1 lipca na nowych zasadach. Spore zmiany w finansowaniu z programu

pieniądze Czyste powietrze
Biznes Info

Już za nieco ponad tydzień nastąpią zmiany w rządowym programie "Czyste powietrze". Owe zmiany zakładają m.in. wzrost progów dochodowych uprawniających do skorzystania z wyższych dotacji. Na tym jednak nie koniec.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od 1 lipca nastąpią zmiany w programie "Czyste powietrze:

  • Jakie zmiany nastąpią ws. progów dochodowych

  • Jakie zmiany planowane są od 2022 r.

Czyste powietrze. Zmiany już za tydzień

W tym roku mijają trzy lata od uruchomienia rządowego programu "Czyste powietrze", który zakłada m.in. dopłaty do termomodernizacji, ale też wymianę wysokoemisyjnych źródeł ciepła na bardziej ekologiczne.

Program czekają zmiany, które nastąpią 1 lipca, czyli już za nieco ponad tydzień. Zakładają one m.in. wzrost progów dochodowych, uprawniających do skorzystania z wyższych dotacji.

Progi uprawniające do otrzymania bezzwrotnej dotacji w wysokości do 37 tys. zł - jak podaje Business Insider Polska - wzrosną od lipca o 164 zł - z 1400 zł do 1564 zł na osobę w przypadku gospodarstw wielorodzinnych.

W przypadku gospodarstwa jednoosobowego będziemy mieli do czynienia ze wzrostem o 229 zł - z dotychczasowych 1960 zł do 2189 zł.

Na tym jednak nie koniec zmian, bo od lipca w ramach ścieżki bankowej pojawi się również nowy instrument finansowy, czyli kredyt "Czyste powietrze".

Jak informuje cytowany przez portal Paweł Mirowski, wiceszef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, podpisano umowy z siedmioma bankami, z czego dwa - jak mówi Mirowski - przodują, jeśli chodzi o przygotowanie kredytu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czyste powietrze ze zmianami

W ścieżce bankowej - jak zauważa Business Insider Polska - wprowadzono kilka zmian w stosunku do obecnie funkcjonujących zasad. Zakładają one m.in., że data rozpoczęcia inwestycji nie może być wcześniejsza niż dzień złożenia wniosku: kredytu nie będzie można otrzymać na inwestycje już zrealizowane. Ponadto okres realizacji inwestycji będzie mógł wynieść maksymalnie 18 miesięcy, zaś kwota kredytu udzielanego na inwestycje nie będzie mogła być niższa niż kwota wnioskowanej dotacji.

Program "Czyste powietrze" czekają jeszcze inne zmiany, ale mają one nastąpić dopiero na początku przyszłego roku. Od stycznia 2022 roku ma zniknąć możliwość zakupu w ramach dotacji nowego kotła na węgiel.

To oznacza, że osoby, które po 1 lipca zdecydują się na montaż takiego kotła z dotacją przyznawaną w ramach programu, będą miały pół roku na jej zakończenie.

By otrzymać zwrot części środków, trzeba będzie kocioł węglowy kupić i zamontować do końca tego roku, zaś faktura na podstawie której przyznawana jest dotacja również będzie musiała być wystawiona do grudnia br.

Z danych przytoczonych przez portal wynika, że w pierwszej połowie czerwca w ramach programu "Czyste powietrze" złożono ponad 260 tys. wniosków na kwotę dofinansowania ok. 4,5 mld zł.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]