BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Czy rozmowa kwalifikacyjna poszła dobrze? Podpowiadamy

23 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Czy rozmowa kwalifikacyjna poszła dobrze? Niewątpliwie pytanie to kołacze po głowie niejednego kandydata, który ma rozmowę rekrutacyjną za sobą. Po czym poznać wynik zanim ten zostanie oficjalnie ogłoszony?

Czy rozmowa kwalifikacyjna poszła dobrze? Pytanie to bez wątpienia rozbrzmiewało w głowach wielu osób, które właśnie wyszły z rozmowy rekrutcyjnej. Zagadkowy werdykt wywiadu wielu spędza sen z powiek. Nie pomaga często także fakt, że na rezultaty często musimy naprawdę długo poczekać. Czy można sobie w jakiś sposób "ulżyć" w oczekiwaniach i mieć pewność, że nasza rozmowa kwalifikacyjna poszła naprawdę dobrze?

W tym celu należy zwrócić uwagę na pewne elementy rozmowy, których obserwacja może nam dostarczyć wielu danych. Warto bowiem pamiętać, że podczas rozmowy kwalifikaycjnej oceniane są nie tylko nasze kompetencje, ale także cechy osobowości i sposób zachowania. Warto mieć to w pamięci, chcąc dobrze wypaść na rozmowie.

Czy rozmowa kwalifikacyjna poszła dobrze?

Odpowiedzi na to pytanie powinniśmy szukać nie w ustach rekruterów. Zadanie pytania o to, jak poszło nam podczas rozmowy kwalifikacyjnej, udowodni bowiem rekruterom, że nie mamy pewności siebie, wątpimy w naszą własną wartość. Dlatego też musimy poprzestać na obserwacji, która powie nam sporo na temat tego, jak wypadliśmy podczas rozmowy. Powinniśmy w tym celu zwrócić uwagę na kilka elementów.

Wiele wyczytać można z zachowania rekrutera. Mowa tutaj o pochylonej pozie ciała, kiedy nas słucha. Także fakt, czy patrzy nam w oczy oraz czy słucha nas uważnie, może powiedzieć nam, że jest zainteresowany naszą kandydaturą. Czasami podczas rekrutacji mowa jest o planach na przyszłość firmy, zmianach w zespołach itp., co może oznaczać, że rekruter widziałby nas na danym miejscu. Jendną z oznak, które są brane często przez kandydatów za niemalże pewnik, to sytuacje, gdy rekruter przedstawia nas zespołowi, do którego mielibyśmy trafić. Takie sytuacje mają miejsce, mogą jednak być jedynie momentem, kiedy rekruter chce nas przedstawić pracownikom, by później uzyskać od nich opinie na nasz temat.

Podczas rozmowy uwagę powinniśmy zwrócić także na czas, jaki ta trwa. Jeśli rozmowa się przedłuża, oznacza to, że rekrutujący są nami zainteresowani. Podobnie, jak pytania o szczegóły zatrudnienia, czy kwestie typu "od kiedy mógłby pan rozpocząć pracę?" wróżą wiele dobrego. Zresztą tak samo możemy powiedzieć o sytuacji, gdy rekruterzy mówią nie "oddzwonimy do pana", co nie sugeruje niczego dobrego, a "odezwiemy się do końca tygodnia", co brzmi już znacznie lepiej i planuje kontakt.

Tagi:

pracownicypracodawcyPolskapraca

Przemysław TerleckiAutor

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Scena

Praca

Życie muzyka. Nie jest łatwo utrzymać się z pasji

Czytaj więcej >

Praca

Zmiany w Kodeksie Pracy. Pojawią się nowe urlopy

Czytaj więcej >

Praca

KSeF będzie obowiązkowy dla wszystkich przedsiębiorców. Rząd podkreśla: to duża oszczędność

Czytaj więcej >

Praca

Mercedes umie wynagrodzić swoich pracowników. Gigant motoryzacyjny szykuje się do wypłat sowitych premii

Czytaj więcej >

Praca

Szykuje się ważna zmiana dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Mogą wreszcie dostać prawo pracy

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Praca

W tym zawodzie zarobisz nawet 90 tys. złotych miesięcznie

Czytaj więcej >