Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Czy można sprzedać samochód wykupiony z leasingu?
Szulga Jędrzej
Szulga Jędrzej 22.03.2022 08:50

Czy można sprzedać samochód wykupiony z leasingu?

car-finance-4516072 640
https://pixabay.com/pl/photos/finansowanie-samochodu-4516072/

Leasing to wygodne i szybkie rozwiązanie, coraz chętniej wybierane przez przedsiębiorców. Dzięki niemu dysponują nowoczesną flotą bez wysokich kosztów, nie martwiąc się o opłaty związane z wymianą opon czy okresowymi przeglądami. Jednak po okresie leasingowania nadchodzi moment na wykup auta lub inne rozwiązanie umowy. Co jednak, gdy wykupiony samochód będziemy chcieli sprzedać?

Jak przebiega wykup samochodu po leasingu?

Oczywiście wszystko zależy od odpowiedniej umowy leasingowej. Każdy leasingodawca w zupełnie inny sposób podchodzi do kwestii zakończenia umowy, a co za tym idzie także do wykupu samochodu z leasingu, co przekłada się na jego późniejszą sprzedaż. Opcji jest kilka. Jedni pozwalają albo na wykup, albo na zwrot auta; inni stawiają jeszcze na wymianę samochodu na nowszy model. Zwykle umowy obowiązują od dwóch do czterech lat, w zależności od samochodu.

I choć nie zawsze zwrot pojazdu jest możliwy, to z całą pewnością niemal każda umowa leasingowa pozwala na wykupienie pojazdu na jej końcu. To z kolei sprawia, że przedsiębiorca staje przed wyborem. Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy właściciel firmy może wybrać wykup samochodu na prowadzoną działalność gospodarczą, chyba że wykluczają to jakieś poszczególne przepisy.

Wykup auta na firmę a jego sprzedaż

Zacznijmy od wykupu samochodu z leasingu na firmę i jego późniejszej sprzedaży, bo przecież chodzi nam o to, w jaki sposób można zbyć auto po zakończeniu umowy leasingowej. Przedsiębiorca, korzystając z tego rozwiązania, musi ująć majątek w ewidencji środków trwałych. W ten sposób wydatek zaczyna być księgowany w kosztach z tytułu odpisów amortyzacyjnych. Jeśli dodatkowo cena wykupu nie przekracza 10 000 złotych, to można dokonać jednorazowej amortyzacji. Przy zakupie auta do celów mieszanych przedsiębiorcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia części podatku VAT.

Co dzieje się, gdy chcemy sprzedać firmowe auto po leasingu? Przedsiębiorca ma obowiązek wykazać przychód z działalności gospodarczej niezależnie od tego, czy sprzedaż następuje po miesiącu lub po upływie pół roku. Sprzedaż w tym ujęciu będzie traktowana jako odpłatna dostawa towarów, co oznacza, ze podlega opodatkowaniu 23%. Pozostałą kwotę przedsiębiorca może odliczyć poprzez korektę podatku naliczonego, o czym informuje ustawa o VAT.

Wykup auta prywatnie a jego sprzedaż

Drugą opcją w przypadku sprzedaży samochodu jest jego późniejsza sprzedaż po wykupie samochodu z leasingu. Wówczas pojazd nie trafia do rejestru środków trwałych, a jest własnością prywatną poza działalnością gospodarczą. W ten sposób nie stanowi on części majątku przedsiębiorstwa. Co ważne, ma to swoje konsekwencje, bo sprzedaż takiego auta nie podlega opodatkowaniu VAT. Co więcej, pewne warunki pozwalają także na uniknięcie płacenia podatku dochodowego, o ile zbycie zostanie zrealizowane po upływie 6 miesięcy.

Jednak tu zaczynają się schody. Zgodnie bowiem z obowiązującymi przepisami nie da się jednoznacznie rozstrzygnąć, czy sprzedaż samochodu po leasingu jest wolna od podatku dochodowego. Wiele instytucji wykazuje, że ponieważ zakup miał miejsce w warunkach preferencyjnych, a więc po niższej cenie, w związku z umową leasingową, to znaczy, że jego nabycie – nawet na osobę prywatną – miało związek z działalnością gospodarczą. A skoro tak, to wykup samochodu z leasingu a także jego późniejsza sprzedaż stanowią przychód nie osoby prywatnej a działalności gospodarczej.

Samochód po leasingu – jakie masz możliwości?

Obecne przepisy pozwalają na wykup auta po umowie leasingowej na firmę, włączając go do majątku przedsiębiorstwa, oraz prywatnie, do użytku poza prowadzoną działalnością gospodarczą. Właściciel pojazdu ma prawo go sprzedać, jednak zależnie od terminu, w którym to zrobi, może korzystać ze zwolnienia z VAT, odpisania sobie części podatku lub nie płacić podatku dochodowego, choć w tym przypadku jest to co najmniej wątpliwe. Warto więc zawsze skonsultować się ze specjalistą, nim zacznie się myślenie o wykupie samochodu z leasingu i jego późniejszej sprzedaży.