BiznesINFO.pl

https://pixabay.com/pl/photos/odcisk-palca-odblokowa%C4%87-sieci-2904774/

Czy dane osobowe różnią się czymś od zwykłej informacji?

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maciej Pawłowski

Coraz większą wagę przykłada się do prywatności i ochrony danych osobowych. Czym konkretnie są dane osobowe i jak odróżnić je od zwykłej informacji?

Ogromnym zamieszaniem poskutkowało wprowadzenie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). RODO szybko stało się czymś mistycznym, na co powoływali się ludzie w sytuacjach zupełnie niezwiązanych z rozporządzeniem. Wynikało to oczywiście z niezrozumienia, czego RODO dotyczy.

Czym są dane osobowe?

Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą posłużyć do zidentyfikowania osoby fizycznej. W polskim prawodawstwie stosuje się definicję zapożyczoną z unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych. Zgodnie z nią, dane osobowe oznaczają wszelkie informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej ("osobie, której dane dotyczą"); możliwa do zidentyfikowania osoba fizyczna to osoba, którą można bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować, w szczególności na podstawie identyfikatora. Rozporządzenie wyszczególnia, że takim identyfikatorem może być imię i nazwisko, numer identyfikacyjny, dane o lokalizacji, identyfikator internetowy lub jeden bądź kilka szczególnych czynników określających fizyczną, fizjologiczną, genetyczną, psychiczną, ekonomiczną, kulturową lub społeczną tożsamość osoby fizycznej.

Czyje dane osobowe są chronione?

Zgodnie z unijną definicją, ochrona danych osobowych obejmuje właściwie każdego z nas. Należy zwrócić również uwagę, że kategoria danych osobowych jest zbiorem otwartym, który obejmuje również niewymienione w rozporządzeniu identyfikatory, które spełniają definicję.

Co nie jest daną osobową?

Z pewnością danymi osobowymi nie są informacje nie pozwalające na identyfikację osoby fizycznej. Daną osobową nie będzie więc nazwisko, ale kombinacja imię + nazwisko już tak. Daną osobową nie będzie również np. adres e-mail, chyba że zawiera w sobie imię i nazwisko użytkownika. Nie będzie nią również numer rejestracyjny samochodu. Definicji tej nie będą więc spełniać informacje niewskazujące konkretnej osoby.

Czym dane osobowe różnią się od zwykłej informacji?

Każde dane osobowe to informacje, ale nie każda informacja jest daną osobową. Te dwa terminy różnią się przede wszystkim potencjałem identyfikacyjnym. Dane osobowe od zwykłej informacji odmienne są w tym względzie, że umożliwiają zidentyfikowanie osoby fizycznej. To tak zwane zwykłe dane osobowe, ale istnieje również kategoria danych osobowych wrażliwych.

Tagi:

dane osoboweRODO

Podobne artykuły

Polska i Świat

Największy niemiecki bank ma kłopoty. Rośnie niepokój na rynkach
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ministerstwo edukacji planuje odciążyć uczniów. Rozważa zmniejszenie ilości zajęć
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Duńczycy zobaczyli podejrzany obiekt przy Nord Stream. Od razu wysłali wojsko
Czytaj więcej >

Polska i Świat

W ten weekend przestawiamy zegarki. Będziemy spać godzinę krócej
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Atak na użytkowników OLX. Oszuści znowu w akcji, uważaj na wiadomości
Czytaj więcej >

Polska i Świat

ZUS pilnie przypomina. Ostatnie dni na wykorzystanie bonu turystycznego
Czytaj więcej >
Maciej Pawłowski

Redaktor Maciej Pawłowski

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]