fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 08.04.2018. n/z Emerytura.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 27 Stycznia 2020

Nie tylko trzynastka na stałe. Minister mówi też o czternastej emeryturze

Czternasta emerytura może zostać wprowadzona na stałe, jeśli “budżet na to pozwoli” - stwierdził na łamach “Super Expressu” wiceminister pracy Stanisław Szwed. Pierwsza wypłata "czternastki" została zaplanowana na 2021 rok.

Czternasta emerytura już w 2021 roku

Czternasta emerytura zostanie wprowadzona w 2021 roku. Uchwała dotycząca dodatkowego świadczenia jest w przygotowaniu. Z informacji dziennika “Super Express” wynika, że przepisy mają być gotowe na przełomie lutego i marca. Jednak czternasta emerytura nie będzie przysługiwać każdemu. Aby mieć prawo do świadczenia, będzie trzeba zmieścić się w kryterium dochodowym. Dochody emerytów i rencistów nie mogą być wyższe niż 2700 złotych.

W przypadku czternastej emerytury obowiązywać będzie zasada „złotówka za złotówkę”, czyli osoby z najmniejszymi dochodami otrzymają pełną kwotę (wysokość minimalnego, gwarantowanego świadczenia na rok 2021), natomiast wszyscy, którzy mają wyższe zarobki, otrzymają odpowiednio mniejsze czternaste emerytury.

Czternasta emerytura co roku?

Czternasta emerytura to świetna wiadomość dla seniorów. Jednak wielu z nich zastanawia się, czy dodatkowe świadczenie będzie wypłacane każdego roku. “SE” zapytał o to wiceministra pracy Stanisława Szweda. Póki co planowana jest wypłata w 2021 roku. - Ale jeśli budżet pozwoli, to nie wykluczam, że w kolejnych latach również będzie "czternastka" dla emerytów - powiedział wiceszef resortu. I podkreślił, że że ma wielką nadzieję, że tak będzie.

Trzynastka już niedługo

Warto przypomnieć, że już w kwietniu emeryci i renciści otrzymają inne dodatkowe świadczenie - trzynastą emeryturę. Świadczenie będzie wypłacane każdego roku w kwocie minimalnej emerytury. W tym roku będzie to 1200 zł brutto, co daje ok. 1025 zł na rękę.

Długo nie było wiadomo, czy trzynasta emerytura zostanie wypłacona. Rząd miał problemy, aby znaleźć środki na wypłatę dodatkowego świadczenia. Ale ostatecznie zdecydowano, aby dodatek został wypłacony z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Było to możliwe dzięki ustawie, która przekształciła SFWON w Fundusz Solidarnościowy. W efekcie środki z tego Funduszu mogą być przeznaczane nie tylko na rzecz osób niepełnosprawnych, ale także na emerytów i rencistów. FS otrzymał pożyczkę w wysokości 9 mld zł od Funduszu Rezerwy Demograficznej.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News