BiznesINFO.pl
Czechy pozywają Polskę. Rozpatrzenie wniosku już za kilka tygodni.

Obraz crsntdesign z Pixabay

Czeski rząd zatwierdził pozew przeciwko Polsce. Niszczymy środowisko

22 Lutego 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Czechy zatwierdziły pozew przeciwko Polsce w sprawie działalności kopalni węgla brunatnego Turów. Zdaniem czeskiego rządu, polskie władze łamią unijne przepisy oraz niszczą środowisko. Ministerstwo Klimatu RP jest zdziwione decyzją Czech.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czemu Czechy chcą pozwać Polskę

  • Kiedy może zostać wydany wyrok

  • Co o całej sprawie sądzi polski resort klimatu

Czechy chciały pozwać Polskę

Decyzja o powództwie Czech przeciwko Polsce wypłynęła na światło dzienne kilka tygodni temu. Tamtejszy rząd uważa, że Polska łamie przepisy unijne oraz niszczy środowisko poprzez działalność kopalni węgla brunatnego Turów.

Czeskie Służby Geologiczne na bieżąco monitorują poziom wód gruntowych na terenie Liberca. Eksperci są zgodni, że poziom tamtejszych wód cały czas się obniża i nie jest to wina zmian klimatycznych, a kopalni Turów.

Oliwy do ognia w tej sprawie dolewa fakt, że polski rząd przedłużył koncesję kopalni aż do 2026 r. Decyzja nie spodobała się Czechom, ale także i Niemcom. Na linii Polska - Czechy trwały negocjacje, ale wszystko wskazuje, że są one bezskuteczne.

Lokalne władze Czech domagały się złożenia skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz utworzenia międzynarodowej komisji ds. zbadania tejże sprawy. Ostatecznie czeski rząd przedłożył skargę do Komisji Europejskiej. Finalnie sprawa może jeszcze bardziej się zaognić, bowiem rząd Czech zatwierdził pozew przeciwko Polsce.

Czechy jednak z zatwierdzonym powództwem

Czeski MSZ opublikował informację dotyczącą złożenia pozwu do TSUE UE przeciwko Polsce. "Od dłuższego czasu staram się rozwiązać ten spór bez udziału wymiaru sprawiedliwości" - napisał w komunikacie szef czeskiej dyplomacji Tomasz Petrziczek cytowany przez Biznes Interia.

"Skarga jest bezpośrednio związana z naruszeniem praw obywateli Czech, którzy nie mogli uczestniczyć ani w postępowaniu w sprawie wydania pozwolenia na rozbudowę kopalni, ani w sądowej kontroli tej decyzji. Polska nie dostarczyła również stronie czeskiej niezbędnych dokumentów związanych z wydobyciem i nie uwzględniła oceny jego oddziaływania na środowisko" - dodał z kolei tamtejszy wiceminister spraw zagranicznych Martin Smolek.

Polskie Ministerstwo Klimatu wydaje się być zaskoczone decyzją czeskich władz i uważa, że negocjacje w kierunku rozwiązania sporu szły w dobrym kierunku. Zgoła inne zdanie w tej sprawie ma szef dyplomacji Czech. W komunikacie podkreślił, że te nie potoczyły się po jego myśli.

MSZ Czech utrzymuje, że ich wniosek powinien zostać rozpatrzony przez TSUE w ciągu najbliższych kilku tygodni. Polska będzie mogła pisemnie skomentować skargę Czech. Jeśli TSUE zdecyduje się nadać sprawie bieg priorytetowy, rozstrzygnięcia możemy spodziewać się w ciągu roku.

Tagi:

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Opłaty za wodę i ścieki. Wyższe taryfy w podwarszawskich gminach

Czytaj więcej >
Budowa domu z państwową pomocą

Polska i Świat

Ważny dokument dla właścicieli nieruchomości. Za jego brak zapłacisz krocie, a czas ucieka

Czytaj więcej >
Bill Gates

Polska i Świat

Niespodziewane słowa Gates'a. Mówi na kiedy najlepiej zaplanować rodzenie dzieci

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dofinansowanie ratownictwa medycznego. Minister zdrowia ogłasza konkurs

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dane dotyczące podróży posłów. Ci posłowie latali samolotami najczęściej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Uruchomiono elektroniczny dziennik budowy. W 2030 roku całkowicie zastąpi on wersję papierową

Czytaj więcej >