Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Czarne chmury nad niemiecką gospodarką. Grozi jej utrata stabilności
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 04.05.2023 15:43

Czarne chmury nad niemiecką gospodarką. Grozi jej utrata stabilności

Flaga Niemiec
Domena publiczna

Dane dotyczące niemieckiego eksportu za marzec nie pozostawiają wątpliwości. Największa gospodarka w Unii ma problemy ze stabilnością, co odznaczyło się właśnie gwałtownym spadkiem sprzedaży towarów za granicę.

Spadki w niemieckim eksporcie

Według danych federalnego urzędu statystycznego Destatis cytowanych przez portal Interia.pl, w styczniu i lutym niemiecka gospodarka notowała wzrost eksportu. Marcowy spadek wyniósł aż 5,2 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Jeżeli zagłębić się w szczegóły, to sytuacja naprawdę wygląda źle. Niemcy w marcu wyeksportowały do krajów Unii Europejskiej o 6,2 proc. mniej towarów niż w lutym.

Wzrost PKB równy zeru

Znacznie gorzej, jak podaje Interia, wyglądał niemiecki eksport do Stanów Zjednoczonych. Tam spadek wyniósł aż 11 proc., a jest to najważniejszy europejski rynek zbytu.

Spadkowi importu towarzyszy również zła sytuacja z PKB. Tempo wzrostu tego elementu gospodarki wyniosło równe 0 proc., co jest wynikiem gorszym od przewidywań o 0,2 pp.

Import również kiepski

Z informacji Interii wynika również, że spadł również import towarów do Niemiec. W marcu bilans spadł aż o 6,4 proc. W efekcie, nadwyżka handlowa wyniosła 16,7 mld euro.

Ze słów ekspertów przytaczanych przez Interię wynika, że największy wpływ na niemiecką gospodarkę będą miały Stany Zjednoczone. Jeżeli dojdzie tam do spowolnienia, to Niemcy boleśnie to odczują.