Cukrzyca w Polsce bez leczenia popularnym lekiem
Autor Przemysław Terlecki - 1 Sierpnia 2019

Chorzy na cukrzycę muszą czekać. Następna dostawa leku w październiku

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna XXI wieku, na którą w Polsce choruje około 2,5 mln osób. Wiele z nich będzie musiało uzbroić się w cierpliwość. Dopiero w październiku będzie dostawa ważnego w leczeniu cukrzycy typu II leku.

Cukrzyca w Polsce jest coraz większym problemem. Liczba chorych oscyluje już wokoło 3,5 mln osób i wiele wskazuje na to, że wciąż będzie rosnąć. Według Portalu Spożywczego w 2020 roku będzie 4 mln ludzi chorych na cukrzycę. W obliczu takich wyników wiadomość o niedoborze leku na to schorzenie wydaje się naprawdę fatalne.

Jak donosi Gazeta.pl, po problemach z lekiem Euthyrox na tarczycę, pojawiło się zagrożenie niedoboru preparatu wykorzystywanego w leczeniu cukrzycy typu II. Jak poinformował bowiem producent, w lipcu przekazał cały zapas 750 mg opakowań leku do aptek, a kolejna dostawa Glucophage XR, bo o tym lekarstwie mowa, ma być dopiero w październiku. Lepiej sytuacja wygląda w wypadku opakowań 500 mg, gdyż ich dostawa będzie w sierpniu. Natomiast dawki 1000 mg trafią do aptek ponownie dopiero w listopadzie.

Ministerstwo Finansów szykuje nowy podatek. Do budżetu wpadnie 217,5 miliona złMinisterstwo Finansów szykuje nowy podatek. Do budżetu wpadnie 217,5 miliona złCzytaj dalej

Cukrzyca jeszcze bardziej problematyczna

Środek w dawce 750 mg został rozesłany do hurtowni w lipcu. Kolejna dostawa planowana jest w październik. Dlatego też istnieje ryzyko czasowej ograniczonej dostępności leku w tej dawce - podała w komunikacie firma Merck, która stoi za produkcją leku.

Samego leku Glucophage (w wersji bez "XR") nie powinno jednak zabraknąć. Co jednak tyczy się zagrożonego niedoborem produktu o odpowiedniej dawce, firma Merck przypomina, iż lekarze mogą stosować różne dawki w leczeniu pacjentów. Także zmiana leku z takiego o przedłużonym uwalnianiu na lek o natychmiastowym uwalnianiu powinna pomóc.

Okazuje się tym samym, że lek ten dołączył do grupy lekarstw objętych ryzykiem niedoboru. Od dłuższego czasu w Polsce jednym z najgorętszych tematów jest dostępność leków, która w tym roku jest znacznie niższa niż w latach poprzednich. Dotąd na listę leków, których zakup jest utrudniony, trafiło 300 pozycji, z czego najwyraźniej nie wszystkie udało się przywrócić do powszechnej dostepności.

Biedronka zapamięta go na długo. Klient wydał 24 tys. złotychBiedronka zapamięta go na długo. Klient wydał 24 tys. złotychCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę?
  2. 28-latka bez wyższego wykształcenia w rządzie. Jest ulubienicą premiera
  3. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  4. Kraje egzotyczne walczą z “begpackersami”

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News