BiznesINFO.pl
Ważne

East News, Marek Bazak

Coraz większy problem z dostępnością piasku. Niedługo może go zabraknąć

7 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Choć wydawać by się mogło, że piasku na świecie nie zabraknie, realia mogą być inne. Okazuje się, że piasek staje się towarem deficytowym. Dlaczego?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym są mafie piaskowe i jak działają

  • Dlaczego zaczyna brakować piasku

  • Do czego może doprowadzić brak piasku

Piasek może się skończyć

Nikt nie pomyślałby, że mafie piaskowe również funkcjonują na świecie i są tak samo groźne jak te, które grasowały w Polsce w latach 90. W 2015 r. pewien indyjski dziennikarz badał działalność mafii piaskowych, a kilka tygodni później został oblany benzyną i podpalony.

Przypadek indyjskiego dziennikarza nie był odosobniony. Doniesienia o nielegalnym wydobyciu i handlu piaskiem przybywały z najdalszych zakątków świata m.in.: z Kenii, RPA, czy Meksyku. Za każdym razem dziennikarze zajmujący się tematem ginęli w niewyjaśnionych okolicznościach.

Jak podkreśla Business Insider, piasek jest bardzo pożądanym surowcem, który zyskał miano "budulca współczesnej cywilizacji". Piasek wykorzystywany jest do budowy mieszkań, dróg, szkół i innych budynków. Zmieszany z cementem potrafi zdziałać prawdziwe cuda.

Piasek towarem deficytowym

Choć piasku na świecie nie brakuje, nie każdy jego rodzaj nadaje się do użytkowania. Najlepszy ze wszystkich jest piasek rzeczny. Obecnie jego podaż jest ograniczona głównie przez rozrastające się metropolie na świecie.

Dziennikarze wskazują, że ludzkość pochłania takie ilości piasku, że ciężko to nawet zliczyć. Chiny w ostatniej dekadzie zużyły więcej piasku niż Stany Zjednoczone w ciągu całego XX wieku. Co więcej, znikają także wyspy Indonezji, a ekosystem niszczeje przez ludzkie zapędy.

Organizacje międzynarodowe - w tym sam ONZ - chce zaostrzenia globalnych regulacji w zakresie wydobycia piasku. Przedstawiciele ONZ chcą wprowadzić mocne regulacje w krajach Azji i Afryki, a także znaleźć zamiennik dla piasku.

Dziennikarze oceniają, że wzrost wydobycia piasku wiąże się z innymi problemami. Wskazują na zwiększającą się wycinkę drzew czy zbyt duże ingerowanie człowieka w ekosystem. Jest to ich zdaniem dowód na rosnący konsumpcjonizm na świecie, który należy zmniejszyć i ograniczyć.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >