Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Coraz mniej czasu na zapłatę podatku od gruntów. Masz czas do 15 marca
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 04.03.2023 16:05

Coraz mniej czasu na zapłatę podatku od gruntów. Masz czas do 15 marca

pieniądze-portfel
Biznesinfo

Każde gospodarstwo powstałe po 1985 roku jest zobowiązane do uiszczania podatku rolnego. Zapłacić trzeba w kilku przypadkach, nie tylko za rolę. Termin zaś mija już niedługo.

Podatek za grunty rolne

Według zapisów ustawy, opłacie podlegają użytki rolne poza tymi, na których prowadzona jest pozarolnicza działalność gospodarcza. One z kolei podlegają już podatkowi od nieruchomości.

Jak wynika z informacji Interii, wśród zapisów ustawy można znaleźć konkretny podział gruntów podlegających podatkowi rolnemu. Są to m.in. łąki, pastwiska, grunty pod stawami czy grunty zabudowane.

Jest jeden warunek

Główny warunek płacenia podatku z powyższych gruntów jest jeden. Trzeba je wykorzystywać do działalności rolniczej, czyli m.in. produkcji warzyw, roślin ozdobnych, czy hodowli.

Grono osób zobowiązanych do uiszczania podatku rolnego jest dość wąskie. Według Interii należą do niego m.in. dzierżawcy gospodarstwa rolnego, posiadacze samoistni, użytkownicy wieczyści gruntów będących własnością publiczną, czy oczywiście właściciele gruntów.

Cztery raty, cztery terminy

Stawki podatku rolnego do zapłacenia są zależne od średniej ceny skupu żyta w ostatnich 11 kwartałach. Za hektar gruntów gospodarstw rolnych będzie to zatem do 185,12 zł, zaś pozostałe grunty to podatek do 370,25 zł/ha.

Jak informuje Interia, podatek należy zapłacić w czterech ratach, 15 dnia miesiąca w marcu, maju, wrześniu i listopadzie. Jeżeli zaś podatek nie przekracza 100 zł, to wpłaca się go tylko w marcu.