Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Cisza wyborcza 2023. Za jej złamanie grożą surowe kary
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 13.10.2023 22:02

Cisza wyborcza 2023. Za jej złamanie grożą surowe kary

Wybory, głosowanie, urna, wyborca
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Już w niedzielę Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów. Należy jednak pamiętać, że w najbliższym czasie będzie obowiązywać cisza wyborcza i referendalna. Za ich złamanie przewidziano surowe kary.

Cisza wyborcza i referendalna

Cisza wyborcza to okres, w którym obowiązują specjalne zasady mające na celu zapewnienie uczciwości i przejrzystości wyborów. Przez określony czas przed oddaniem głosu, wyborcy powinni mieć zapewniony spokój, który umożliwi im racjonalne podjęcie decyzji. Kampania wyborcza i referendalna zakończą się w piątek 13 października o północy. Tym samym cisza wyborcza i referendalna rozpoczną się o godzinie 00:00 w sobotę 14 października i zakończą się wraz z zakończeniem głosowania - o godzinie 21:00 w niedzielę 15 października.

Nagłe zmiany w "Wiadomościach" TVP. Widzowie nie mogli się spodziewać

Konkretne zasady, których nie można złamać

W tym czasie zabrania się prowadzenia agitacji wyborczej, zwoływania zgromadzeń, organizowania pochodów i manifestacji. Nie wolno również wygłaszać przemówień i rozpowszechniać materiałów wyborczych. Należy mieć na uwadze, że dotyczy to również Internetu, gdzie w dzisiejszych czasach wiele osób wyraża swoje poglądy polityczne. 

W najbliższych dniach nie można też pokazywać się z hasłami czy symbolami, które mogą być kojarzone z partią polityczną lub jej członkiem. To samo tyczy się referendum. - Zachęcanie lub zniechęcanie do udziału w referendum jest natomiast elementem kampanii referendalnej, ponieważ frekwencja ma w referendum decydujące znaczenie dla jego wyniku. Działania tego rodzaju nie mogą być zatem prowadzone w czasie tzw. ciszy referendalnej - podkreśla PKW.

Od 1 listopada wielkie zmiany dotyczące seniorów. Będzie kasa do wzięcia.

Surowe kary za złamanie zasad ciszy wyborczej i referendalnej

PKW wyjaśnia, że złamanie zakazu agitacji w okresie ciszy wyborczej stanowi wykroczenie za które można dostać od 20 do 5 tys. złotych grzywny. Co więcej, ujawnianie wyników sondaży, zachowań wyborczych czy prognozowanych rezultatów wyborów traktowane jest jako przestępstwo, za które grozi od 500 tys. do nawet 1 mln złotych kary. PKW przypomina, że wszelkie przypadki łamania ciszy wyborczej należy zgłaszać Policji.