BiznesINFO.pl

Biznes info

„Chrust plus” – zaplanowany fokus na niedocenianą biomasę?

1 Lipca 2022

Autor tekstu:

Redakcja BiznesInfo

Niedawno wydane oświadczenie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych oraz wiceministra klimatu i środowiska Edwarda Siarki na temat pozyskiwania drewna z terenów lasów wywołało w opinii publicznej głośną dyskusję. Wskazanie na wykorzystanie chrustu na opał jako alternatywę wobec wysokich cen energii nie jest przychylnie odbierane przez społeczeństwo w aspekcie wsparcia finansowego rodaków w trudnej sytuacji. Warto jednak przy okazji tego dyskursu przyjrzeć się drugiej stronie medalu, czyli efektywnego ogrzewania drewnem, które jest doceniane w Europie Zachodniej.

Biomasa to materiał energetyczny pochodzących z ulegających biodegradacji część produktów i  odpadów. Stanowi najstarsze, najłatwiejsze i najszerzej wykorzystywane odnawialne źródło energii. Do biomasy roślinnej zalicza się m.in. drewno, ale również odpadki drzewne z produkcji lub inne rodzaje masy pochodzenia roślinnego np. pellet czy brykiet, a nawet słomę. Zastosowanie jej w energetyce lokalnej rozwiązuje problemy ubóstwa energetycznego. Drewno jako własne, krajowe źródło energii pozwala na niezależność i zapewnienie swoim mieszkańcom stabilności finansowej. Sezon grzewczy niedawno się skończył, ale jak widać po gorącej dyskusji „Chrust Plus”, temat energii do ogrzewania w polskich gospodarstwach domowych nie słabnie.

- Polscy naukowcy i ekolodzy, idąc za polityką grzewczą stosowaną na Zachodzie, chcą przeforsować pewne zmiany w ustawodawstwie dotyczącym systemów ogrzewania. Za doskonały przykład przytaczają Wiedeń, uznawany za jedno z najlepszych miast do życia w Europie. W stolicy Austrii wprowadzono zakaz instalacji urządzeń grzewczych na gaz ziemny, podczas gdy istnieją dopłaty na te do palenia biomasy. Odnawialne źródła energii nie zwiększają ilości CO2 w powietrzu i nie wpływają negatywnie na klimat. W tym mieście nie odnotowuje się smogu. Przypuszczamy, że za kilka lat znów w naszym kraju będzie moda na OZE, a za trend na ogrzewanie gazem słono zapłacimy – mówi Krzysztof Woźniak, Polskie Forum Klimatyczne.

drewno logo
Drewno, pozytywna energia

Rosnące w zatrważającym tempie ceny paliw i energii dały już o sobie znać w poprzednim sezonie grzewczym. Biomasa jest tańsza od paliw kopalnianych i co ważne nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne i jakość powietrza. Korzystanie z niej efektywnie zostawia po sobie ułamek śladu węglowego. Na opał trafia wiele drewna, pozyskiwanego nie z lasów, a z przemysłu obróbki drewna. Gorszej jakości drewno, zdeformowane formy drewna czy niektóre gatunki roślin stanowią cenne źródło energii. Na zrównoważone ogrzewanie zwraca uwagę kampania społeczna „Drewno Pozytywna Energia”, której misją jest edukacja w zakresie ekologicznego spalania biomasy drzewnej, zgodnej z polityką klimatyczną UE.

- Drewno spala się neutralnie pod względem CO2. Problem stanowią pyłki, ale są one generowane przez przestarzałe systemy grzewcze, które nie spełniają już wymagań nowoczesnej technologii ogrzewania drewnem. Zachęcamy do ich wymiany, ale również edukujemy w zakresie ogrzewania biomasą. Nowe urządzenia są nisko emisyjne, nowe wydajne systemy zużywają mniej paliwa. Naszym celem jest, by każde gospodarstwo domowe w Polsce w efektywny sposób wykorzystywało biomasę, zapewniając sobie przy tym stabilność i bezpieczeństwo. Drewno to najstarsze i najbardziej ekologiczne paliwo świata, jednak tak jak diament wymaga odpowiedniej obróbki. My uczymy jak to robić we właściwy sposób – podsumowuje Dariusz Marciniak, jeden z pomysłodawców kampanii „Drewno Pozytywna Energia”.

Eksperci związani z kampanią zwracają uwagę na tzw. mały obieg biomasy - czyli spalanie sortymentów drewna pozyskiwanego z Lasów Państwowych, które nie nadają się do wykorzystania w budownictwie lub w przemyśle drzewnym. Co jest również istotne w zrównoważonym spalaniu drewna?  Nie powinno być ono transportowane na duże odległości, a  jego spalanie w celach grzewczych odbywać się powinno w  urządzeniach niewytwarzających szkodliwych emisji. Takie urządzenia to m.in. spełniające kryteria ekoprojektu kominki i konstrukcje zduńskie. Drewno na opał należy również odpowiednio przygotować, w szczególności chodzi o jego wilgotność (nie więcej niż 20%).

Więcej informacji na temat, jak efektywnie wykorzystywać drewno kawałkowe i biomasę jako źródło ogrzewania przeczytamy na: https://ogrzewamydrewnem.wordpress.com/

Tagi:

Podobne artykuły

Energetyka

Otrzymał absurdalnie wysoki rachunek za prąd. Myślał, że ma halucynacje
Czytaj więcej >

Energetyka

Rekordowe zainteresowanie programem "Mój Prąd 5.0"
Czytaj więcej >

Energetyka

Gigantyczny zysk najbogatszej polskiej firmy - PKN Orlen. W trzy miesiące spółka osiągnęła 9 mld zł zysku netto
Czytaj więcej >

Energetyka

Mamy najdroższy prąd w Unii. Płacimy więcej niż Niemcy
Czytaj więcej >

Energetyka

Co drugi Polak nie widzi problemu, aby mały reaktor jądrowy powstał w pobliżu jego miejsca zamieszkania
Czytaj więcej >

Energetyka

Rekordowe wyniki Orlenu. W trzy miesiące grupa odnotowała ponad 9 mld zł zysku netto
Czytaj więcej >
Redakcja BiznesInfo

Redakcja BiznesInfo

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Energetyka

Energetyka

Paweł Makowiec

Już wkrótce PGE zapuka do twojego domu. Chodzi o liczniki prądu
Czytaj więcej >
Energetyka

Patryk Solarczyk

Polska musi przejść całkowitą transformację energetyczno-paliwową. W grze konkurencyjność naszej gospodarki
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Sprytny gadżet do zadań specjalnych. Naładujesz nim telefon i spalisz kalorie
Czytaj więcej >
Energetyka

Paula Drechsler

Atak na klientów Energi. Mnóstwo osób utraciło dostęp do swoich kont
Czytaj więcej >
Energetyka

Paweł Makowiec

Tak tanio jeszcze nie było. Fantastyczna sytuacja na rynku gazu
Czytaj więcej >
Energetyka

Patryk Solarczyk

W Polsce powstanie pierwszy w Europie symulator reaktora jądrowego
Czytaj więcej >