BiznesINFO.pl
pilne

domena publiczna

Chińczycy przekazali wiadomość o nawiązaniu kontaktu z obcą cywilizacją. Chwilę później skasowali wiadomość

15 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Chiny twierdzą, że ich olbrzymi teleskop Sky Eye mógł odebrać sygnały z kosmosu, które pochodzą od pozaziemskich cywilizacji. Raport w tej sprawie ukazał się na stronie „Science and Technology Daily”, oficjalnej gazety chińskiego Ministerstwa Nauki i Technologii. Niedługo po publikacji materiał usunięto.

Chiński megateleskop Sky Eye w grudniu 2020 r. rozpoczął pracę polegającą na wychwyceniu sygnałów, które mogłyby pochodzić od obcych cywilizacji. Sky Eye ulokowany w prowincji Kuejczou ma 500 m średnicy i jest największą tego typu konstrukcją na świecie.

Informację o tym, że teleskop spełnił swoją funkcję gazeta resortu nauki i technologii szybko usunęła, jednak przekaz zdążył być już wielokrotnie powielony. Wiadomość zdążył przekazać m.in. Bloomberg.

Chińczycy szukają życia pozaziemskiego

W raporcie znalazła się informacja dotycząca innych niż wcześniej sygnałów elektromagnetycznych odebranych przez Sky Eye. Odebrane fale zostaną poddane dodatkowym analizom, aby wykluczyć, że powstały z powodu zakłóceń wywołanych falami radiowymi, powiedział Zhang Tonjie, na którego powoływano się w usuniętym raporcie.

Chociaż informacja o odkryciu została szybko skasowana, to powieliło ją wiele mediów, w tym przez chińskie media państwowe. Bloombergowi nie udało skontaktować się „Science and Technology Daily” w kwestii raportu i jego usunięcia ze strony.

Tagi:

Chinykosmos

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

ZUS upomina Polaków, tysiące z nich wciąż nie aktywowało bonu turystycznego. Pieniądze mogą przepaść

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Będzie olbrzymie przejęcie nadajników w Polsce. Ministerstwo dało zielone światło

Czytaj więcej >
PHOTO: PIOTR GAJEK / SE / EAST NEWS MYSLOWICE AKCJA POLICJI BEZPIECZNA SZKOLA N/Z PATROL POD SZKOLA MAREK MIKOS DROGOWKA SZKOLA DZIECI PRZEJSCIE DLA PIESZYCH RADAR KONTROLA SUSZARKA LIZAK 03 / 09 / 2008 FOT PIOTR GAJEK WIECEJ NA HTTP://AGENCJA.SE.COM.PL

Polska i Świat

Rząd przekazał dane o kierowcach firmom ubezpieczeniowym. Dla wielu osób oznacza to wzrost składek

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Od 1 lipca liczba bezpłatnych badań znacznie się wydłuży. Okazja do sprawdzenia stanu zdrowia

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polski statek "Polesie" w poważnych tarapatach w Kolumbii. Wszystko skończyło się dobrze

Czytaj więcej >
NFZ bierze się za kontrole przychodni.

Polska i Świat

Rząd będzie zmieniał program "Profilaktyka 40 plus". Wejdzie w skład medycyny pracy

Czytaj więcej >