BiznesINFO.pl
pixabay, Simon

pixabay, Simon

Chińczycy dzielą Mount Everest. Wszystko przez pandemię

16 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Mount Everest ma być wolny od koronawirusa - poinformowały Chiny. Tamtejsze władze podzielą Mount Everst tak, aby odgrodzić himalaistów wspinających się od strony dotkniętego koronawirusem Nepalu od osób zdobywających szczyt od strony Tybetu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego Chiny chcą podzielić Mount Everest

  • Jak wygląda sytuacja po nepalskiej stronie szczytu

  • Jakie inne obostrzenia dotyczą Everestu

Mount Everest podzielony

Wszystkie kraje robią wszystko co mogą, aby nie tylko zredukować skutki pandemii koronawirusa, ale także zahamować jego rozprzestrzenianie się. Chiny, kraj, w którym wszystko się zaczęło, postanowiły podzielić Mount Everest.

W Chinach pandemia COVID-19 została względnie opanowana. Nie wykrywa się już nowych ognisk zakażeń o charakterze regionalnym, a jedynie pojedyncze przypadki. Z kolei w Nepalu sytuacja nie wygląda tak kolorowo.

Jak informuje portal bankier.pl, po nepalskiej stronie szczytu Mount Everest ewakuowano w ostatnich dniach 30 zakażonych alpinistów. Co więcej, obecnie w kraju grasuje druga fala zakażeń koronawirusem.

Mount Everest wolny od COVID-19

W związku z tym chińskie władze chcą oddzielić linią tybetańską stronę Mount Everest od nepalskiej. Linia ma być poprowadzona przez tybetańskich przewodników wspinaczkowych i zapobiec jakimkolwiek kontaktom alpinistów pokonującym szczyt z dwóch stron.

Chińska agencja prasowa Xinhua nie wyjaśnia w jaki sposób ma wyglądać linia podziału Mount Everest. Z kolei eksperci przyrównują szczyt do stołu jadalnego, który ciężko jest oddzielić i także nie znajdują większych rozwiązań.

Z kolei Reuters informuje, że chińskie władze nie pozwalają obywatelom obcych krajów wchodzić na Everest od strony Tybetu, a turyści utracili dostęp do tamtejszej bazy wspinaczkowej.

Władze argumentują, że ich działania związane są z pandemią koronawirusa. Zakaz wchodzenia na Everest od tybetańskiej strony obowiązuje od zeszłego roku i na razie nie jest wiadome kiedy zostanie zniesiony.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na adres redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >