Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Chińczycy dzielą Mount Everest. Wszystko przez pandemię
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 16.05.2021 02:00

Chińczycy dzielą Mount Everest. Wszystko przez pandemię

pixabay, Simon
pixabay, Simon

Mount Everest ma być wolny od koronawirusa - poinformowały Chiny. Tamtejsze władze podzielą Mount Everst tak, aby odgrodzić himalaistów wspinających się od strony dotkniętego koronawirusem Nepalu od osób zdobywających szczyt od strony Tybetu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego Chiny chcą podzielić Mount Everest

  • Jak wygląda sytuacja po nepalskiej stronie szczytu

  • Jakie inne obostrzenia dotyczą Everestu

Mount Everest podzielony

Wszystkie kraje robią wszystko co mogą, aby nie tylko zredukować skutki pandemii koronawirusa, ale także zahamować jego rozprzestrzenianie się. Chiny, kraj, w którym wszystko się zaczęło, postanowiły podzielić Mount Everest.

W Chinach pandemia COVID-19 została względnie opanowana. Nie wykrywa się już nowych ognisk zakażeń o charakterze regionalnym, a jedynie pojedyncze przypadki. Z kolei w Nepalu sytuacja nie wygląda tak kolorowo.

Jak informuje portal bankier.pl, po nepalskiej stronie szczytu Mount Everest ewakuowano w ostatnich dniach 30 zakażonych alpinistów. Co więcej, obecnie w kraju grasuje druga fala zakażeń koronawirusem.

Mount Everest wolny od COVID-19

W związku z tym chińskie władze chcą oddzielić linią tybetańską stronę Mount Everest od nepalskiej. Linia ma być poprowadzona przez tybetańskich przewodników wspinaczkowych i zapobiec jakimkolwiek kontaktom alpinistów pokonującym szczyt z dwóch stron.

Chińska agencja prasowa Xinhua nie wyjaśnia w jaki sposób ma wyglądać linia podziału Mount Everest. Z kolei eksperci przyrównują szczyt do stołu jadalnego, który ciężko jest oddzielić i także nie znajdują większych rozwiązań.

Z kolei Reuters informuje, że chińskie władze nie pozwalają obywatelom obcych krajów wchodzić na Everest od strony Tybetu, a turyści utracili dostęp do tamtejszej bazy wspinaczkowej.

Władze argumentują, że ich działania związane są z pandemią koronawirusa. Zakaz wchodzenia na Everest od tybetańskiej strony obowiązuje od zeszłego roku i na razie nie jest wiadome kiedy zostanie zniesiony.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na adres [email protected]